Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną

Gdzie jest wiosna! Ja chcę wiosnę! Pragnę temperatur na plusie! Chcę słońca i więcej zielonego koloru. Tęsknię za przesileniem wiosennym i alergią! Długo jeszcze? Daleko!? Oszaleje! Już chciałbym zobaczyć więcej oznak nadchodzących lepszych dni! Póki co muszę się pocieszyć tym co mam – wirtualnym obrazkiem… Ale jak to z porami roku bywa… Wiosna nadejdzie! Mam nadzieję, że w tym roku szybciej niż miało to miejsce w 2017, kiedy sezon rozpoczął się na dobre dopiero w maju.
Rośliny kojarzące się polakom z wiosną
Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną
Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną

Póki co wracam do kontynuacji autorskiego cyklu „…Według Polaków…” i nie ma tu podziału na lepszy czy gorszy sort, na polaków z regionu A czy B. Są tu tylko Polacy kochający przyrodę, rośliny, ogrodnictwo, dbających o swoje otoczenie. Tacy, którzy chcą się dzielić swoją pasją, doświadczeniem, ale też Ci, którzy chcą się uczyć i rozwijać. Ostatnie zadanie jakie zostało wymyślone na moim Fanpage’u polegało na wybraniu czterech roślin, które kojarzą się z wiosną . I tym razem mnie nie zawiedliście! Spośród wszystkich roślin jakie znacie z grupy bylin, krzewów i drzew, wybrałem te, które najczęściej powtarzały się w waszych odpowiedziach.  Wszystkie podliczyłem i zsumowałem. Teraz z przyjemnością dzielę się z Wami wynikami!

Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną
ŚNIEŻYCZKA #PRZEBIŚNIEG – czwarte miejsce

Przebiśnieg, który całe życie kojarzył mi się z nadchodzącą wiosną i był dla mnie prawdziwym symbolem przedwiośnia spadł z podium. Dziś muszę sobie sformatować dysk pod kopułą i zmienić myślenie.  To za Waszą sprawką. Białe, dzwonkowate kwiatki wydające się delikatne i wrażliwe ,z pokorą schylają swoje główki ku ziemi. Jednak wcale nie są takimi mięczakami na jakie wyglądają! To „cwaniaki i twardziele” 😉  Startują wczesną wiosną kiedy wszystkie inne rośliny jeszcze śpią. Ma to miejsce z kilku powodów. Przede wszystkim, aby złapać maksymalnie dużo słońca, wydać kwiaty i nasiona, pobrać dużo składników pokarmowych przed innymi roślinami a później w spokoju przespać się pod ziemią i czekać ponownie na nadejście wiosny. Taki oto mechanizm przetrwania sobie wypracowały ;).

przebiśnieg - Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną

#FORSYCJA – trzecie miejsce

W moim odczuciu to krzew, który bije wszystkie inne na głowę pod względem intensywności i regularności kwitnienia! I co ważne kwitnie rok w rok, chyba, że nadgorliwy mąż, ogrodnik lub cholera wie kto, zetnie w sierpniu, wrześniu lub w październiku jej pędy podczas porządków w ogrodzie. Wtedy możecie pożegnać się z kwiatami na wiosnę (to samo tyczy się migdałka). O prawidłowym cięciu dowiecie się z wpisu pt. Jak przycinać forsycję? Zasady prawidłowego cięcia, to uchroni Was przed popełnieniem błędu. Bardzo się cieszę, że ten piękny krzew, znalazł się na podium, bo absolutnie na to zasługuje – nawet jeśli kwitnie tak krótko, a przez resztę roku pozostaje zielony ;).

forsycja - Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną

#TULIPAN – drugie miejsce

Polacy kochają tulipany! Prawie jak Holendrzy w XVII wieku, kiedy to w ich kraju wybuchła TULIPOMANIA– tylko my jesteśmy mądrzejsi i znamy umiar. Jednak zupełnie rozumiem zafascynowanie tymi roślinami. Skryte przez większość roku w swojej cebuli pod ziemią, wiosną wybijają w liście i piękne kwiaty w każdym możliwym kolorze od białego, przez różowe, pomarańczowe, czerwone, po ciemny fiolet wpadający niemal w czerń. Do tego wielobarwne i rozmaite kształty! Fantastycznie, że właśnie te rośliny znalazły się na liście! Tulipan to nieodłączny element każdego ogrodu i przestrzeni publicznej. Efekt ich sadzenia późną jesienią widać dopiero na przełomie marca i kwietnia i trwają aż do końca maja. Warto narazić się na jesienna aurę przy sadzeniu cebul, aby wiosną cieszyć się ich kwiatami!

tulipan - Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną

#KROKUS – pierwsze miejsce

Myślę, że to właśnie krokus zdetronizował przebiśniegi – ale czemu się dziwić – Polacy kochają te kwiaty – praktycznie bezproblemowe, niezawodne, liczne kolory (białe, różowe, fioletowe, turkusowe, pojedyncze…), tworzą fantastyczne łany kolorystyczne w parkach, na łąkach, w ogrodach prywatnych i publicznych. Miasta sadzą tysiące cebul kwiatowych na skwerach, alejkach, przy pasach ulicznych, aby ożywić nasze miasto i pozwolić się cieszyć mieszkańcom wiosną w mieście. Krokusowi gratulujemy zajęcia pierwszego miejsca w rankingu „Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną” i czkamy na Wasze pojawienie się abyśmy mogli nacieszyć się Waszym widokiem <3krokus - Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną

Rośliny kojarzące się Polakom z wiosną – podsumowanie

Zanim zakończę ten wątek, chciałbym dodać, że wymienialiście także inne rośliny. Wśród nich znalazły się żonkil, szafirek, zawilec, prymula, miodunka, oczar, hiacynt (co zrobić z cebulą hiacynta po kwitnieniu), ciemiernik, oczar, magnolia, irys i przylaszczka.  Już dziś dziękuję Wam za wspólną zabawę i stworzenie listy czterech roślin, które kojarzą się Polakom z wiosną. Mam już pomysł na kolejna zabawę i w marcu ją ogłoszę ;). Was zachęcam do szukania wiosny i zapraszania jej do swojego ogrodu, na balkon i na taras 😉

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz