Rośliny o dekoracyjnych pędach

Nie ma niestety zbyt szerokiego wyboru roślin o dekoracyjnych pędach. Wiem, jak istotne jest zapewnienie atrakcyjnego wyglądu naszego ogrodu, balkonu i tarasu także jesienią i zimą. Wymienię Wam kilka gatunków, które moim zdaniem stanowią podstawę w ogrodnictwie i o których można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że mają dekoracyjne pędy.

Rośliny o dekoracyjnych pędach

Rośliny o dekoracyjnych pędach, są tematem przewodnim poniższego wpisu – Ale oczywiście najlepiej byłoby, gdyby roślina łączyła w sobie cechy dekoracyjnych pędów i liści, długiego i obfitego kwitnienia i jeszcze kilka innych…  Jednak są to marzenia, a z tego co wiem, takich gatunków nie ma. Zadaniem ogrodników i architektów krajobrazu jest połączenie kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu gatunków, które będą się wzajemnie uzupełniać, zapewniając ogrodowi wyjątkowy charakter.
Rośliny o dekoracyjnych pędach
Dla mnie rośliną numer 1 wśród tych o dekoracyjnych pędach jest brzoza brodawkowata. Nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Główną ozdobą jest biała kora, która pięknie wygląda na tle jasnej zieleni. W okresie jesiennym liście przebarwiają się na złoty kolor. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana ‚Youngii‚ – to malownicze i bardzo romantyczne drzewo o parasolowatym pokroju. Jego wysokość jest uzależniona od miejsca szczepienia. Podobnie jak każdy inny gatunek brzozy, ma małe wymagania glebowe. Najlepiej prezentuje się w małych ogrodach, ale nadaje się także do sadzenia na tarasach.
Interesująca jest także odmiana ‚Doorenbos‚, która dorasta do około 7 metrów  wysokości. Charakteryzuje się ona śnieżnobiałą korą, która pojawia się na dwuletnich pędach. Jej największą zaletą są małe wymagania glebowe. Nadaje się do łączenia z roślinami iglastymi i wrzosami
brzoza brodawkowata
Rośliny o dekoracyjnych pędach – wierzba
Dekoracyjne pędy spotykamy także u wierzby płaczącej, która dorasta nawet do 20 metrów wysokości. Jej pędy są złocistożółte, wiotkie i przewietrzające. Idealnie nadaje się do dużych ogrodów nad zbiornikami wodnymi. Po zgubieniu liści jesienią jej pędy stanowią piękny kolorystyczny akcent.
 wierzba płaczącaRośliny o dekoracyjnych pędach – dereń
Absolutnie niezastąpionym krzewem o dekoracyjnych pędach jest dereń biały. Spotykamy odmiany o pędach żółtych, zielonych czy karminowoczerwonych. Derenia cechuje duża odporność na warunki miejskie, szybkie tempo wzrostu i tolerancja na cięcie. To roślina stworzona dla początkującego ogrodnika. Co najważniejsze, to także niezwykła dekoracja ogrodu jesienią i zimą, gdy wszystkie rośliny gubią liście. Osobiście wykorzystałem tę roślinę przy realizacji projektu kliniki Dr Krzysztofa Gojdź26 w Warszawie.
Rośliny o dekoracyjnych pędach
Rośliny o dekoracyjnych pędach – leszczyna pospolita

Leszczyna pospolita ‚Contorta‚. U tego krzewu pędy nie są kolorowe, ale za to bardzo oryginalne, poskręcane jak w korkociąg. Krzew dorasta do około 5 metrów wysokości i we wczesnej fazie wzrostu może sprawiać wrażenie chorego. Jednak gdy się rozrośnie, jego pędy są naprawdę dekoracyjne, zwłaszcza zimą, gdy pokryje je świeży śnieg. Pędy tej leszczyny możemy wykorzystywać do wazonów i kompozycji kwiatowych.

Leszczyna pospolita 'Contorta'
Leszczyna pospolita ‚Contorta’
Rośliny o dekoracyjnych pędach – trzmielina oskrzydlona
Krzewem, który zasługuje na wymienienie, jest trzmielina oskrzydlona. Wiosną i latem jest to zwykły zielony krzew, który nie wydaje pięknych, dekoracyjnych kwiatów. Jesienią za to przebarwia się na ogniście czerwony kolor. Z tego powodu jest nazywany płonącym krzewem. Po opadnięciu liści odkrywa urok swoich pędów, które mają niezwykły kształt – taki, jak na zdjęciu.
trzmielina oskrzydlona
trzmielina oskrzydlona
Rośliny o dekoracyjnych pędach – złotlin japoński
Kolejnym gatunkiem, który mogę wymienić, jest złotlin japoński w odmianie pleniflora. To krzew dorastający do około 2 metrów wysokości. Wiosną obsypany jest żółtymi kwiatami, przypominającymi pompony. Potrafi powtórzyć swoje kwitnienie także jesienią. To niezwykle odporny i tolerancyjny krzew, polecany do ogrodów parków i zieleni osiedlowej. Jesienią po zrzuceniu liści odkrywa swoje piękne zielone pędy, które w okresie jesienno-zimowym stanowią ważny akcent kolorystyczny.
Rośliny o dekoracyjnych pędach – szczodrzeniec
Nie każdy zna krzew, który nazywa się cytisus – po polsku żarnowiec. To miotlasty krzew, który dorasta do maksymalnie 2 metrów wysokości. W zależności od odmiany pokrywa się żółtymi, purpurowymi lub czerwonymi kwiatami. Idealnie nadaje się do sadzenia na bezpośrednio nasłonecznionych stanowiskach na kwaśnej glebie, np. w towarzystwie iglaków i wrzosów. Po opadnięciu liści uwidaczniają się zielone, miotlaste pędy.
 Rośliny o dekoracyjnych pędach
Innymi ciekawymi roślinami o których warto wspomnieć to:
  • Klon strzępiastokory (Acer griseum), którego kora w bardzo charakterystyczny sposób się łuszczy na pędach i pniu. Wygląda trochę jakby był chory, ale wygląda mimo to bardzo ciekawie!
  • Klon pensylwański – Kora na pniu i starszych konarach z białymi podłużnymi paskami. Młode pędy zielone, lub lekko czerwonawe
  • wierzba sachalińska )Wierzba smocza)’Sekka’ (Salix udensis) – pędy są czerwonego koloru a kształtem spłaszczone, wstęgowane, skręcone na końcach. Wydaje się jakby kilka pędów było ze sobą zrośnięte
  • platan klonolistny.
Jeśli mam być szczery, to w moim odczuciu są to wszystkie rośliny, które zasługują na wymienienie. Sami musicie obiektywnie przyznać, że jest ich zbyt wiele. Przy okazji drobna, a ważna uwaga: nie mylcie pojęcia roślin o dekoracyjnych pędach z tymi, które mają dekoracyjny pokrój 😉
P.S.  Cieszę się, że udało mi się zapoczątkować cykl postów współtworzonych przez moich czytelników – zarówno osoby, które są pasjonatami ogrodnictwa jak i doświadczone osoby od lat związanych z szeroko pojętym ogrodnictwem i z tego miejsca dziękuję wszystkim członkom swojej  grupy  Ogrody, balkony i tarasy

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz