Bywa, że miłośnicy roślin muszą się mocno ograniczać w powiększaniu swojej kolekcji z powodu braku miejsca. Jedna z firm działająca na terenie kraju znalazła rozwiązanie tego problemu – stwierdziła, że ” rośliny postawione do pionu ” sprawdzą się w takich miejscach  i bynajmniej nie jest to związane z dyscypliną podlewania czy nawożenia. Jeżeli dysponujecie w swoim mieszkaniu, na tarasie, czy na balkonie kawałkiem wolnej ściany, to posiadacie też miejsce na nowy bujny ogród!

W poniższym artykule przedstawię rozwiązanie, które umożliwi Wam powiększenie swojej kolekcji, przez wykorzystanie powierzchni, która zwykle nie służy do uprawy roślin. Firma Garden Spot, która jest bohaterem tego tekstu, zdobyła za to rozwiązanie wyróżnienie na 22 Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to życie 2014” w kategorii „DO OGRODÓW I TERENÓW ZIELENI„Nagroda ta została przyznana za opracowanie modułów, z których tworzone są zielone ściany dowolnej wielkości. Wyjątkowość tej metody polega na możliwości układania dowolnych kształtów z wybranych przez siebie roślin.

Biorąc pod uwagę, że zielone ściany w ostatnim czasie zyskały na popularności, nagroda ta została jak najbardziej słusznie przyznana. Innowacyjność tego rozwiązania odróżnia ją od konkurencyjnych możliwością szybkiej modyfikacji całej kompozycji, a także wyjątkową łatwością wymiany pojedynczych roślin na nowe, czy też zamiany ich miejscami.

Skoro już mowa o roślinach, warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad ich doborem. A tu jest w czym wybierać… Można posadzić rośliny ozdobne z liści lub kwiatów, o pokroju wyprostowanym, zwisającym, czy płożącym. Prawda jest taka, że nie ma ,żadnych ograniczeń w doborze gatunków roślin. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, że kierując się wyborem roślin, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim wielkość bryły korzeniowej, bo średnica doniczki to niecałe 8,5 cm. Wybierając rośliny do sadzenia, zdecydujmy się na te o podobnych wymaganiach wodnych i świetlnych. Bardzo ważne jest także, aby sadzone rośliny, były wolne od chorób i szkodników!
Rośliny postawione do pionu!
begonia królewska (Begonia rex)
Jeżeli ktoś z Was ma problem z wybraniem roślin, podsunę krótką listę gatunków, którymi możemy obsadzić zieloną ścianę. Będą wśród nich trzykrotki (Tradescantia) , filodendron pnący (Philodendron scandens), zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum), skrzydłokwiat (Spatiphyllum), pieprzówka (Peperomia), zielistka (Chlorophytum), soleirolia rozesłana (Soleirolia soleiroli), guzmania, begonia królewska (Begonia rex) epipremnum, paprocie,
Rośliny postawione do pionu!
Philodendron scandens
Rośliny postawione do pionu!
Asplenium – zanokcica
Rośliny postawione do pionu!
zielistka – Chlorophytum
Rośliny postawione do pionu!
Tradescantia ‘Gold Wing’
Warto wspomnieć także o innym praktycznym aspekcie tego systemu – zielone ścianki mogą być nośnikiem treści reklamowych i przekazów komunikacji wizualnej. Doniczki z kolorowymi roślinami, podobnie jak piksele, mogą stworzyć na ścianie lub innej pionowej płaszczyźnie dowolny obraz, efektowną mozaikę czy atrakcyjny komunikat. Mogą to być zarówno abstrakcyjne motywy, jak i konkretne obrazy, znaki, symbole, firmowe logotypy, a nawet kompletne napisy. Możliwości są nieograniczone, a wspaniały efekt zależy wyłącznie od wyobraźni!
Rośliny postawione do pionu!
Moduły do sadzenia roślinAle co z podlewaniem?Na szczęście o tym twórcy system zielonych ścian także pomyśleli. Kaskadowa konstrukcja ściany kwiatowej pozwala na wygodne podlewanie całej instalacji przy pomocy tylko jednego przyłącza, np. węża ogrodowego. Musi być on poprowadzony poziomo i obejmować wszystkie elementy najwyższego poziomu ściany kwiatowej.Ściany z systemem nawadniającym są wyposażone w zbiornik, który zbiera nadmiar wody. Jeśli jesteśmy wyposażeni w pojedyncze moduły, można pod nimi ustawić podstawkę na którą wycieknie woda po podlewaniu. Podlewanie można także przeprowadzać ręcznie.Gdzie można zamontować taką ścianę?
Systemy PixelGarden znajdują zastosowanie m.in. w biurach jako ścianki działowe, poczekalniach, w galeriach handlowych, lokalach użytkowych. jak i w prywatnych mieszkaniach i domach. Są wykorzystywane także w restauracjach wprowadzając do wnętrza świeżość i nowoczesność. Świetnie sprawdzają się też na zewnątrz w ogrodzie, na ścianie domu i na placach zabaw,

zielona ściana

Warto pomyśleć o takim systemie kiedy zmieniamy mieszkanie lub gdy jesteśmy w trakciejego generalnego remontu. Właśnie w takich momentach należałoby zwrócić uwagę architekta na takie rozwiązanie. Może znajdzie miejsce na zieloną ścianę, ograniczając do minimum ilość pojedynczych donic z roślinami? Przy okazji remontu ekipę budowlaną można poprosić o montaż na ścianie konstrukcji nośnej i modułów do sadzenia roślin. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ

Można zadać sobie kolejne pytanie. – Czemu zielone ściany są być lepsze od uprawy roślin w tradycyjnych doniczkach? Według mnie nie można porównywać tych dwóch metod i przesądzać która jest lepsza. Mogę natomiast wypunktować zalety zielonych ścian, które według mnie dominują w ogólnej ocenie tego rozwiązania:- konstrukcja umożliwia lepsze wykorzystanie polnej powierzchni,
– rośliny koncentrują uwagę w jednym miejscu
– właściciel może stworzyć własne kompozycje z wybranych przez siebie roślin
– jeśli jedna roślina uschnie lub nam się znudzi, z łatwością ją wymienimy ją na nową

Rośliny postawione do pionu!
Rośliny postawione do pionu!
garden spot

Pisząc ten tekst pojawiła mi się myśl w głowie: „Fajne rozwiązanie, ale przydałaby mi się mniejsza wersja takiej ścianki” I tu kolejny plus dla innowacyjności i pomysłowości twórców! Wersja mini, z serii Garden Art, nie tylko zajmuje mniej miejsca, ale jest to artystyczne rękodzieło ozdobione rysunkami. W module przeznaczonym do posadzenia 6 roślin możemy stworzyć mini zieloną ścianę, choćby z ziół wykorzystywanych w kuchni.

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

Twój komentarz