Rośliny wabiące motyle

W sezonie zachwycamy się nie tylko przepięknymi kwiatami,
ale także owadami, które są stale obecne w ich pobliżu. Piękne owady, jakimi są motyle, często goszczą w w naszych ogrodach, nadając im jeszcze więcej uroku! Co zrobić, by było ich jak najwięcej? Odpowiedź brzmi: posadzić odpowiednie rośliny. Oto 10 roślin wabiących motyle!
Rośliny wabiące motyle
1. Fiołek

Niewielka roślina, dorastająca do 10 cm wysokości. Posiada intensywnie pachnące białe i fioletowe kwiaty. Możemy sadzić ją na rabatach lub w ogrodach skalnych. Jeśli w ogrodzie nie mamy angielskiego trawnika i tolerujemy inne gatunki pośród trawy, fiołek też może znaleźć tam swoje miejsce. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja.

Rośliny wabiące motyle
Fiołek
2. Jeżówka

Kwitnie od lipca do października. Pasuje na rabaty, dobrze komponuje się z trawami. W centrach ogrodniczych znajdziemy ją w kolorze czerwonym, purpurowym, żółtym i białym, z płaskimi lub bardzo wypukłymi koszyczkami. Dorasta do 1 metra wysokości. Sama jeżówka nie wymaga zbyt wiele i dobrze radzi sobie nawet, jeśli o niej zapomnimy 😉 Najlepiej sadzić ją na stanowisku słonecznym. Jest pięknym dodatkiem do łąki kwiatowej.

Rośliny wabiące motyle
Jeżówka
3. Lawenda

Znana ze swojego intensywnego i pięknego zapachu. Sadzimy ją nie tylko w ogrodach, ale także na tarasach
i balkonach. Dorasta do 50 cm wysokości. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Jest ulubienicą pszczół, motyli i innych owadów. Więcej o uprawie i wymaganiach lawendy znajdziecie w artykule pt. Uprawa lawendy.

Rośliny wabiące motyle
Lawenda

4. Pierwiosnek

Posiada szeroką gamę kolorystyczną. Możemy spotkać go w odcieniu różowym, białym, czerwonym lub fioletowym. Kwitnie od marca do lipca. Osiąga wysokość do 15 cm. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i pierwszym pokarmem dla owadów zapylających. Więcej o pierwiosnkach przeczytacie w artykule pt. Pierwiosnek – zwiastun wiosny (rośliny do cienia) napisanym przez Pawła Kaźmierskiego.

Rośliny wabiące motyle
Rośliny wabiące motyle – Pierwiosnek
5. Niezapominajka

Niewysoka roślina, dobrze rosnąca w cieniu. Występuje również w kolorze białym i różowym. Jej okres kwitnienia trwa od kwietnia do czerwca. Obsadza się nią skrzynie i donice jako pierwsze nasadzenia. Pięknie prezentuje się z bratkami.

Rośliny wabiące motyle
Rośliny wabiące motyle – niezapominajka
6. Forsycja

Wysoki krzew, dorastający do ok. 2 metrów wysokości. Jedna z najwcześniej kwitnących roślin – kwitnie już w marcu-kwietniu. Możemy sadzić ją w ogrodach na rabatach lub pojedynczo. Często możemy spotkać ją na osiedlach i w miastach.  Jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów w Polsce. Ale żeby owady mogły korzystać z jej kwiatów, musicie poznać zasady jej prawidłowego cięcia, które zagwarantuje nam obfite kwitnienie. Jak przycinać forsycję? Zasady prawidłowego cięcia.

Rośliny wabiące motyle
Forsycja
7. Nasturcja

Stosowana jako roślina płożąca – możemy wykorzystać ją w skrzyniach i pojemnikach, a także w ogrodach. W dobrych warunkach pędy osiągają długość nawet 3 metrów. Kwiaty ma pomarańczowe lub żółte. Warto sadzić ją w miejscach słonecznych. Zdradzę Wam ciekawostkę: jej kwiaty są jadalne i smakują jak rzodkiewka, szczypiąc lekko w język. UWAGA! Jeśli stosowaliście oprysk na roślinę, pod żadnym pozorem nie wolno zjadać jej kwiatów!

Rośliny wabiące motyle
Nasturcja
8. Floks

Płożąca bylina o drobnych kwiatach. Występuje w kolorze białym, fioletowym i różowym. Dobrym miejscem na jej zastosowanie będzie skalniak lub obwódki rabat. Kwitnie w kwietniu i maju.

Rośliny wabiące motyle
Floks
9. Rozchodnik

Roślina o wyprostowanym pokroju o czerwono- różowych kwiatach. Wymaga stanowiska słonecznego, dobrze znosi suszę. Wysoka na 40 cm bylina kwitnąca w sierpniu.

Rośliny wabiące motyle
Rozchodnik okazały
10. Lilak

Wysoki, dorastający do kilku metrów krzew. Zakwita w maju. Bardzo dobrze czuje się na stanowisku słonecznym. Stosowana jako pojedyncza roślina w dużych ogrodach, parkach i miastach. Posiada szeroki wachlarz kolorystyczny od kwiatów białych i czerwonych po fioletowe i purpurowe. Jedną z moich ulubieńszych odmian lilaka jest  Lilak pospolity ‚Sensation’ – Syringa vulgaris ‚Sensation’ 

Rośliny wabiące motyle
Lilak
Mój apel do Was: starajcie się ograniczać ilość środków chemicznych do minimum. Dzięki temu nasze ogrody będą częściej odwiedzane przez owady zapylające. Dzięki ograniczeniu stosowania chemii nasze środowisko także na tym skorzysta. Bogactwo roślin wabiących pszczoły, motyle i trzmiele jest ogromne. W ogrodach możemy również zastosować takie gatunki jak nawłoć, lewkonia, wiciokrzew, mięta, pęcherznica kalinolistna, zawciąg czy motyli krzew budleja.

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

  1. Moim zdecydowanym faworytem jest budleja, nawet nazywana jest motylim krzewem.
    Jak tylko zakwita ilość motyli jest przeogromna, szczególnie rusałki upodobały sobie kwiaty 🙂

Twój komentarz