Rośliny z PRL-u na cały rok – marzec – Sansewieria

Sansewieria jest jak wspomnienie z dzieciństwa. Ci bardziej wiekowi, widzieli ją wszędzie: w swoich domach, szkołach, instytucjach – w tej pięknej epoce PRL-owego życia 😉 Oczywiście tylko dzieciństwo i młodość były wspaniałe, niezależnie od okoliczności. Później sansewieria odeszła do lamusa historii. Wydawała się rośliną szarą, nieciekawą, niepotrzebną.

Rośliny z PRL-u na cały rok – marzec – Sansewieria

Rośliny z PRL-u na cały rok – marzec – Sansewieria

Teraz nagle widzimy jej renesans. Pojawiły się nowe ciekawe odmiany. Stała się modną ozdobą w nowoczesnym, minimalistycznym wystroju wnętrz. Ojczyzną większości gatunków rośliny jest Afryka, Azja i Półwysep Arabski. Kilkadziesiąt lat temu jedynym właściwie uprawianym u nas gatunkiem była sansewieria gwinejska. Jak każda sansewieria jest sukulentem, gromadzącym wodę w liściach. Wyrastają one z płożącego kłącza ukrytego pod powierzchnią ziemi. Liście są proste, grube, płaskie lub cylindryczne, mieczowate. Dorastają do 1 m wysokości.

Sansevieria ‚Golden hahnii’

Klorystyka sansewierii

Jeśli chodzi o kolorystykę mogą być całkiem zielone lub z jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Odmiana ‚Laurentii‚ wzbogaca je żółtymi brzegami. Osiąga wysokość 1,2 m. Oryginalną odmianą jest ‚Golden Hahnii‚. Ma szerokie, krótkie liście w formie rozety. Są oryginalnie ubarwione. Centralna część jest oliwkowo-zielona, brzegi ciemnożółte, margines zielony. Popularna jest również odmiana ‚Twist‚. Charakteryzują ją liście lekko spiralne, w środku ciemnozielone z szarymi paskami, na brzegach jaskrawożółte, do 18 cm wysokości. Dziś często uprawia się sansewierię cylindryczną. Jej liście są owalne, a na końcu spiczaste.. Można je zaplatać w charakterystyczny warkocz.

W kolorystyce dominują szare i zielone poprzeczne pasy. Roślina osiąga wysokość od 20 cm do 1,5 m. Jest także odmiana ‚African Spear‚ o liściach eliptycznych w przekroju, jasnozielonych z ciemniejszymi poprzecznymi prążkami (do 30 cm wysokości). Sansewieria cylindryczna jest przez niektórych ludzi wykorzystywana w oryginalny sposób. Za pomocą specjalnych farb są barwione końcówki jej liści.

Bogactwo sansewierii

Cały ten wykład miał Wam ukazać jak wielkie bogactwo jest w zasięgu ręki. Jest bardzo łatwa w uprawie i wytrzymała. Nie toleruje tylko maniaków podlewania (preferuje suszę). Gdyby sama mogła wybrać miejsce byłoby słoneczne lub lekko zacienione. Optymalna temperatura latem to 24 stopni, zimą od 10 do 18 stopni Celsjusza. Nie powinno być chłodniej. Lubi suche powietrze. Najlepsze podłoże to uniwersalna mieszanka do kwiatów doniczkowych o odczynie pH obojętnym. Jest odporna na choroby i szkodniki. Wystarczy, że nie będziecie jej nadmiernie podlewać i ochładzać, a może być Waszą przyjaciółką nawet kilkadziesiąt lat. Odwdzięczy się wytwarzając duże ilości tlenu i oczyszczając powietrze z toksyn.

Jedynym przeciwskazaniem jest posiadanie kotów, które z zamiłowaniem degustują liście ozdobnych roślin doniczkowych (niestety trujące).

Korzystając z okazji serdecznie Was zapraszam do odwiedzania mojego FB i śledzenia konta na Instagramie

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz