Serduszka – kwiaty w kształcie serca

Choć nie obchodzimy w czerwcu Walentynek, to pomyślałem sobie, że czemu miałbym nie podzielić się z Wami kilkoma zdjęciami bardzo fajnej rośliny, która właśnie zaczęła kwitnąć w naszych ogrodach. Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis) – bo tak się nazywa ta roślina – już na pierwszy rzut oka budzi naszą sympatię i od razu łatwo można domyślić się, skąd wzięła się jej nazwa 🙂
serduszka wspaniałe
Serduszka – kwiaty w kształcie serca

Serduszka – kwiaty w kształcie serca. Osobiście zaliczam serduszka do roślin łatwych w uprawie i mało wymagających. Jeśli zapewnimy tej bylinie minimum prawidłowych warunków do wzrostu, to z całą pewnością będzie ładnie prezentować się w naszych ogrodach. W sprzedaży najczęściej spotyka się serduszka wspaniałe (Dicentra exima) i serduszka okazałe (Dicentra spectabilis).

Serduszka – kwiaty w kształcie serca: stanowisko

Serduszka idealnie nadają się do nasadzeń grupowych na rabatach, ale mogą być sadzone także pojedynczo.
Ja osobiście sięgam po nie, gdy mam do zagospodarowania leśne działki pod koronami drzew. Sadząc je zapewnijcie jej przepuszczalne i żyzne podłoże. Na zbyt zwięzłych gliniastych glebach może zacząć gnić. Najlepszym miejscem dla serduszek jest stanowisko półcieniste i osłonięte od wiatru. Znosi spadki temperatury do ponad -20 stopni.

serduszka - kwiaty w kształcie serca

Serduszka – kwiaty w kształcie serca: odmiany

Serduszka wspaniała (Dicentra exima‚Alba’ Bardzo dużą popularnością cieszy się odmiana ‚Alba’, która dorasta do 30 cm wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu. Polecam sadzenie jej na zacienionych rabatach. Sadząc rośliny koniecznie zaprawcie dołek świeżą, próchniczną, przepuszczalną ziemią!

serduszka - kwiaty w kształcie serca
Serduszka wspaniała (Dicentra exima) ‚Alba’

Serduszka okazałeDicentra spectabilis ‚Gold Heart’ ta odmiana dorasta do około 60 cm wysokości. Kwitnie dość długo, bo od maja nawet do lipca. Kwiaty są intensywnie różowe w kształcie serduszek 😉 Liście koloru żółtego, w połowie lata powoli zasychają. Polecane na stanowiska półcieniste oraz w zupełności zacienione.

serduszka - kwiaty w kształcie serca
Serduszka okazałe – Dicentra spectabilis ‚Gold Heart’

Mam nadzieję, że po zobaczeniu zdjęć tej rośliny zechcecie mieć ją w-swoim-ogrodzie! 😉

Ważne! Serduszka są bardzo lubiane przez ślimaki. Kupcie preparat, który będzie je zwalczać, bo inaczej podziurawią liście i rośliny będą niezbyt dobrze wyglądać,

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

Twój komentarz