Stawy kąpielowe i ekobaseny

Stawy kąpielowe i ekobaseny
Własny basen to letni obiekt pożądania chyba każdego z nas. Zwłaszcza kiedy z nieba leje się żar, a miejskie kąpieliska bardziej przypominają puszki z sardynkami. Tradycyjne baseny są jednak mało ekologiczne, a ich utrzymanie w czystości wymaga sporo zachodu, dlatego warto postawić na inne rozwiązania, takie jak stawy kąpielowe czy ekobaseny.
Stawy kąpielowe i ekobaseny
Stawy kąpieowe

W uproszczeniu, staw kąpielowy to połączenie basenu z oczkiem wodnym. Jego zaletą jest choćby to, że na zimę nie musi być osuszany, by zamarznięty lód nie zniszczył jego konstrukcji. Dzięki temu zimą można zamienić go w ślizgawkę. Ponadto, staw kąpielowy doskonale komponuje się z otoczeniem, dzięki czemu może stać się integralną częścią założenia ogrodowego. Zbiornik taki doskonale sprawdzi się np. w gospodarstwie agroturystycznym.

Staw kąpielowy i ekobasen to zbiorniki zakładane z myślą o poszanowaniu środowiska naturalnego – do ich zasilania w wodę można wykorzystać deszczówkę. Możemy też zdecydować się na wodę z własnego ujęcia, co przełoży się na oszczędność uzdatnionej do spożycia wody wodociągowej. Jedno i drugie rozwiązanie oszczędzi nam tez wydatków finansowych.

Strefy ekobasenu i stawu kąpielowego

Na początek wyjaśnijmy, że staw kąpielowy i ekobasen składają się z dwóch stref – rekreacyjnej i regeneracyjnej, czyli bagiennej. Pierwsza z nich służy do kąpieli, druga – do oczyszczania wody. Obie części zbiornika powinny być oddzielone przegrodą, np. kamiennym murkiem, lub odpowiednio wystopniowane – tak by strefa rekreacyjna była głębsza od bagiennej.

Stawy kąpielowe i ekobaseny
Stawy kąpielowe i ekobaseny

W przypadku stawu kąpielowego osad unoszony z dna w trakcie kąpieli jest filtrowany przez system mechanicznych filtrów, a oczyszczona w ten sposób woda trafia do strefy regeneracyjnej, gdzie jest filtrowana przez rośliny posadzone w specjalnie dobranym podłożu mineralnym typu BioKalonit lub BioLava. To tzw. filtr biologiczny, który jest sercem stawu kąpielowego.

W zależności od tego, jak wiele w naszym stawie znajdzie się urządzeń technicznych, obsadzona roślinami część filtrująca będzie zajmować od 30 do 70 proc. jego powierzchni. Mniejszą powierzchnię będziemy musieli przeznaczyć na filtr bagienny, jeśli zdecydujemy się na montaż bardziej zaawansowanych urządzeń filtrujących wodę.

Najlepsze miejsce pod budowę

Staw kąpielowy powinien być budowany w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym, tak by woda w nim szybko się nagrzewała. By latem utrzymywała ona właściwą temperaturę, staw powinien być nasłoneczniony przez ok. 6-8 godzin dziennie. Zwróćmy też uwagę, by nie budować stawu pod koronami drzew, by uniknąć ryzyka zanieczyszczania stawu spadającymi liśćmi.

Stawy kąpielowe i ekobaseny
Stawy kąpielowe i ekobaseny

Ważna jest też wielkość stawu – minimalna powierzchnia, którą powinien zająć, to 50 metrów kwadratowych. Wówczas możliwe będzie swobodne pływanie w zbiorniku. Pamiętajcie jednak, że zgodnie z polskim prawem budowa stawu większego niż 50 metrów kwadratowych wiąże się z koniecznością sporządzenia jego projektu i uzyskania pozwolenia wodno-prawnego, które należy złożyć w wydziale architektury w starostwie powiatowym.

Ekobaseny

Ekobasen z kolei to prawie tradycyjny basen, ale o naturalnym wyglądzie. Tym, co odróżnia go od stawu kąpielowego jest bardziej zaawansowany sposób filtracji wody i możliwość jej podgrzewania przy użyciu pompy ciepła. Strefa regeneracyjna ekobasenu jest dużo mniejsza i zajmuje mniej więcej 25 proc. powierzchni całego zbiornika. Nie ma też potrzeby sadzenia w niej zbyt dużej ilości roślin. Niecka ekobasenu może mieć rozmaity kształt i dowolną wielkość, dzięki czemu może on powstać prawie w każdym ogrodzie.

Stawy kąpielowe i ekobaseny
Stawy kąpielowe

Budowa zbiornika.

Nasz zbiornik powinien posiadać odpowiednią hydroizolację. W tym celu dno niecki należy wyłożyć wytrzymałą i nieprzepuszczalną folią, np. geomembraną EPDM Pond Gard 1,02 mm. Kolejnym etapem budowy będzie wyłożenie dna płytami kamiennymi, kilkunastocentymetrową warstwą żwiru bądź kamieniami. W dalszej kolejności montujemy elementy filtracji mechanicznej i rozmieszczamy materiał mineralny w strefie bagiennej.

Należy też pamiętać o zabezpieczeniu krawędzi zbiornika, dzięki czemu unikniemy np. przesiąkania wody ze stawu do otaczającego go gruntu lub spływania do zbiornika zanieczyszczonych wód opadowych z terenu ogrodu. W tym celu budujemy tzw. przegrodę kapilarną, która wystaje kilka centymetrów ponad powierzchnię poziomu trawnika. Konieczne jest także umocnienie brzegu i wybudowanie odpływu awaryjnego, co możemy osiągnąć budując studzienkę chłonną wypełnioną żwirem, gruzem lub kamieniami, która pomieści nadmiar wody w przypadku nagłego podniesienia się jej poziomu.

Stawy kąpielowe
Stawy kąpielowe i ekobaseny

Rośliny do posadzenia

Do obsadzenia stawu kąpielowego możemy wykorzystać rośliny wynurzone, podwodne lub pływające. Do najpopularniejszych gatunków należą m.in. zabijająca bakterie mięta wodna, redukująca poziom azotanów, metali ciężkich, cyjanku i fenoli pałka wodna i trzcina, czy też skutecznie wspierająca walkę z glonami moczarka kanadyjska. Dobierając rośliny warto skusić się na te krajowe, dzięki czemu nasz zbiornik będzie wyglądał jeszcze bardziej naturalnie. W strefie bagiennej możemy posadzić np. kosaciec żółty (Iris pseudacorus)

Iris pseudacorus
Iris pseudacorus

i Strzałkę wodną (Sagittaria sagittifolia), które naturalnie występują na terenach zalewowych, a w dnie strefy regeneracyjne grzybienie, potocznie nazywane liliami wodnymi o pływających liściach. Na powierzchni wody sprawdzi się unosząca się swobodnie Osoka aloesowata (Stratiotes aloides)

Sagittaria sagittifolia
Sagittaria sagittifolia

Jak pielęgnować staw kąpielowy?

Dobrze urządzony staw kąpielowy wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż tradycyjny basen. Kilka razy w roku należy jednak kontrolować dwa główne parametry wody, czyli jej odczyn (pH) oraz twardość. Mniej więcej trzy razy w roku należy też zlecić kompleksową analizę stanu wody, w tym oznaczenie poziomu fosforanów i azotanów. Ważnym zabiegiem jest też regularne usuwanie glonów nitkowatych, które nie są mile widziane przez osoby zażywające kąpieli. Wykorzystać do tego możemy specjalne odkurzacze, jednak warto jest na bieżąco hamować rozwój alg za pomocą absorbentów fosforanów i różnych ekologicznych preparatów typu EcoGerm lub Eco Tabs.

Jeśli korzystamy z dodatkowych urządzeń oczyszczających wodę, musimy zadbać o ich regularne czyszczenie oraz kontrolę działania i wykonywanie przeglądów. Pamiętajmy też o usuwaniu obumarłych części roślin posadzonych w zbiorniku, uzupełnianiu parującej wody podczas upałów, a jesienią – o rozkładaniu na wodzie specjalnej siatki zbierającej liście.

Stawy kąpielowe i ekobaseny

Budowa stawu kąpielowego

budowa stawu kąpielowego
Budowa stawu kąpielowego

Tekst został stworzony przy wspólpracy z firmą Gordo Studio. Gdyby któryś z czytelników podjął decyzję o budowie stawu kąpielowego, wystarczy kliknąć w nazwę firmy, a zostaniecie przekierowani na ich stronę i uzyskacie bliższe informacje. Polecam też lekturę poradników na stronie www.stawykapielowe.com i przejrzenia forum tematycznego pod adresem: http://forum.ogrody.com/stawy-kapielowe.html

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz