Turystyka ogrodowa

Turystyka ogrodowa – dlaczego w Polsce praktycznie nie istnieje? Zastanawialiście się nad tym? Ja tak. W całej Europie jest to trend, który gwałtownie się rozwija, ponieważ ludzie mają dość spędzania wolnego czasu mało produktywnie i byczenia się na plaży (bez względu na to, czy ta plaża jest w Egipcie czy w Ustce).
Wojciech_Wardecki_uprawa_wrzosów_Ogrodnik_Warszawa_Zakładanie_Balkonów_Tarasów_ogrodów_projektwanie
Turystyka ogrodowa
Turystyka ogrodowa

Tymczasem u nas nie. Z jednej strony mało jest osób wystarczająco mocno zakręconych na tematy ogrodowe (ale czy na pewno?), z drugiej – właściciele ogrodów nie są zbyt chętni do wpuszczania grup na swoje posesje. Obawiają się afiszowania („wiadomo, taki ogród to musiał kosztować…”), a także trochę tego, że będą musieli zajmować się przypadkowymi gośćmi. Niektórzy zwyczajnie cenią sobie spokój i nie wpuszczą nikogo do swojej zielonej oazy.

Turystyka ogrodowa
Turystyka ogrodowa

Właśnie rozmawiałem o tym z Darkiem Raczko, byłym redaktorem naczelnych paru czasopism ogrodowych, który zajął się organizacją i prowadzeniem takich wyjazdów po Polsce i Czechach (www.przezogrody.pl). Darek twierdzi – chyba słusznie – że spośród prywatnych ogrodów, których właściciele zgadzają się na zwiedzanie, najciekawsze są ogrody szkółkarzy. Takie ogrody pokazowe widziałem m.in. u Państwa Majewskich, którzy prowadzą Szkólkę roślin wrzosowych czy w Centrum ogrodniczym Daglezja!

Turystyka ogrodowa
Turystyka ogrodowa

Mają oni niemal nieograniczony dostęp do roślin, ogrodnictwo we krwi, a do tego otwartość na klienta wpisana jest poniekąd w ich profesję. Darek spędził kilka miesięcy przygotowując trasy swoich wyjazdów, więc chyba ma rację…

WOjciech Wardecki ogród pokazowy daglezja, zakładanie ogrodów, zakładanie tarasów, pielęgnacja ogrodów, ogrodnik warszawa, rabata z bylinami — kopia
Turystyka ogrodowa

W Anglii turystyka ogrodowa to prężny biznes. Może u nas też coś ruszy? Na razie kibicuję Darkowi, bo rozbudzanie ogrodowych zainteresowań jest w interesie nas wszystkich. Zajrzyjcie na jego stronę www albo na Facebooka „Przez Ogrody”. Wydaje mi się, że każdy, kto lubi spędzać czas w-ogrodzie, znajdzie tam coś dla siebie.

PODOBNE ARTYKUŁY

8 Komentarze

 1. Ogrody pokazowe szkółek pełnią też rolę komercyjną. Można w nich wypatrzyć roślinki, które chcemy mieć 🙂
  Natomiast ogrodów prywatnych chyba nikt nie chce udostępniać do zwiedzania (no może znajomym i rodzinie jest się czym pochwalić).

 2. Mój ogród nie jest, ani piękny,ani jakiś nadzwyczajny,ale udostępniam go zwiedzającym.Pomysł przywiozłam z Niemiec,tam turystyka ogrodowa znacznie bardziej rozwinięta i ten pomysł ogromnie mi się spodobał.

 3. Te ogrody wyglądają na prawdę bardzo dobrze. Dzięki za zdjęcia tych ogrodów z wrzosami, chyba znalazłam właśnie pomysł na wypełnienie kilku pustych miejsc 🙂

 4. Tak jak pisałam – fajny pomysł, fajna inicjatywa. Ciekawe ogrody do obejrzenia, także takie do których nie jest łatwo się wybrać samemu, albo są mało popularne. Nawet miałam myśl, czy proponowany program nie jest zbyt bogaty… Dobrym pomysłem jest też możliwość integracji, wiele osób narzeka, że ma mały kontakt z innymi pasjonatami, nie wszyscy lubią też samemu jechać gdzieś daleko samochodem. Taka oferta właśnie jest pasująca do takich potrzeb.
  Ciekawa jestem, jakie będą wrażenia uczestników i czy zakupy w szkółkach zmieszczą się pod/nad siedzeniami 🙂

  • Magda, jeśli ktoś chce zwiedzać sam i jest zorganizowany, to powinien to robić sam! Po co cignąć za sobą ogony;).
   Inną rzeczą jest to, że to faktycznie może być dodatkowe źródło zarobków dla szkółek, które są odwiedzane. A to mi umknęło! Ale jak nie wiadomo o co chodzi….

 5. Zapraszamy do Ogrodu Marzeń ( Fundacja Ogród Kwiatów ). Ogród czynny codziennie, bezpłatnie, a ciekawostką jest Muzeum Kwiatów . Miejscowość Myślec.

Twój komentarz