Uprawa bambusa

Uprawa bambusa nie jest trudna. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego gatunku do Waszego ogrodu czy też na taras lub balkon. Pod uwagę bierze się stanowisko, rodzaj ziemi i mrozoodporność bambusów. W miejscach osłoniętych od silnego wiatru zimują lepiej, z drugiej strony mogą stanowić dobrą barierę przeciw wiatrowi.
Uprawa bambusa
Uprawa bambusa
Ziemia dla bambusów

może być przeciętną ziemią ogrodową o neutralnym lub lekko kwaśnym pH. Powinna być przepuszczalna, ponieważ jedyne czego bambusy nie znoszą, to wody stojącej w korzeniach.

Sadzenie bambusów

Odbywa się od wiosny do późnego lata. Przez pierwsze zimy bambusy dobrze jest okryć białą włókniną, a ziemię wokół nich obsypać korą lub liśćmi. Bambusy pozostają długo zimozielone, często dopiero około lutego tracą część liści, gdy zima staje się bardziej sucha i mroźna. Bambusy to silne rośliny i nawet, gdy nadziemna cześć zostanie uszkodzona przez mróz, to jeśli bryła jest dobrze okryta – bambus odbije od korzenia. A gdy ziemia ociepli się, wiosną możecie doświadczyć niezwykłego widoku, gdy z dnia na dzień młody bambus widocznie się wydłuży.

Sadząc bambusy proponuje wkopać barierę dla ich silnie rosnących rozłogów. Bariera jest wkopywana na głębokość około 70 cm tak, aby jeszcze około 4 cm wystawało ponad ziemią. To zabezpieczy Wasz ogród przed rozchodzeniem się roślin w niekontrolowany sposób.

Uprawa bambusa

Nawożenie bambusów

Te orientalne trawy najlepiej zasilać na wiosnę nawozem do bambusów lub nawozem do traw. Przed jesienią już się ich nie nawozi, aby zdążyły dobrze zdrewnieć przed nadejściem zimy.

Podlewanie bambusów

Bambusy podlewajcie umiarkowanie. Po ich posadzeniu ważne jest, aby ziemia nie wyschła całkowicie. Zimą także pamiętajcie o nawadnianiu w dni, gdy nie ma silnego mrozu. Ponadto zimą dobrze jest otrzepać je po opadach śniegu, aby zmrożony nie połamał pędów swoim ciężarem.

Uprawa bambusa

Jeżeli chcecie poczytać jeszcze więcej o bambusach zapraszam TUTAJ na artykuł napisany przez Bambusowy sen, który jest największym ekspertem w tej dziedzinie! To właśnie od nich zaraziłem się miłością do tych roślin 🙂

 

PODOBNE ARTYKUŁY

7 Komentarze

  1. […] Niezbyt często spotykana u nas roślina, ale jakże efektowna. Bambusy ogrodowe mogą dorastać nawet do kilku metrów. Sadzone obok siebie tworzą gęstą barierę. Wymagają stanowiska umiarkowanie wilgotnego. Pamiętajmy, aby nie dopuścić do ich przesuszenia! Jeśli chcecie wiedzieć więcej u prawie bambusa w ogrodzie, informacje znajdziecie w artykule p.t. Uprawa bambusa. […]

  2. Mam pytanie odnośnie sadzenia bambusa kepowego do donicy. Nie mam konkretnej odmiany ale szukam odpowiednie donicy. Sadzonki miały około 1 wysokości … Jaka najlepsza będzie wysokość donicy ? Podoba nam się drewniana o wymiarach około 100x40x40 i 80x35x35. Czy taka byłaby dobra? Widzę po ostatnim zdjęciu że głębokość i wysokość odpowiadają tym donicom o których piszę

Twój komentarz