W poszukiwaniu kwiatu paproci

W nocy z 21 na 22 czerwca kiedy jest najkrótsza noc w ciągu roku, obchodzimy słowiańskie święto zwane „Nocą Kupały”. Kupalnocka poświęcona jest przede wszystkim żywiołom wody i ognia, posiadającym oczyszczającą moc. To również święto miłości, płodności, słońca i księżyca.

W czasie tego święta przeprowadzane są pewne obrzędy zwane potocznie OGNIAMI SOBÓTKOWYMI, przez które skakali ludzie… a po co? Wierzono, że skakanie przez ogień miało moc oczyszczania i ochrony przed chorobami, złymi mocami. W ogniskach palono zioła i ofiary co miało zapewnić urodzaj i płodność ludzi i zwierząt…

skakanie przez ogień
skakanie przez ogień

Tego wieczoru, wyruszano do lasu w celu POSZUKIWANIA KWIATU PAPROCI W NOC KUPAŁY. Według legend,  tylko wtedy się pojawia. Podania głoszą o wielu ludziach, którzy błądzili po lasach i mokradłach, próbując odnaleźć magiczny, obdarzający bogactwem, siłą i mądrością, widzialny tylko przez okamgnienie kwiat paproci.

kwiat paproci
kwiat paproci

Chciałbym Wam powiedzieć, choć pewnie to wiecie, że kwiat paproci nie istnieje. Paprocie tak jak mchy wytwarzają zarodniki. Pachnące kwiat z kolorowymi płatkami u tej grupy roślin nie występują. Ale jest roślina, która łudząco jest podobna do paproci z rodzaju Podrzeń i kwitnie! Nazywa się Pteridophyllum racemosum. Jest spokrewniona z makiem choć nie ma mlecznego soku i jest endemitem – tzn. że występuje w naturze tylko w jednym miejscu i jest to Japonia na wyspie Honsiu. Tak samo jak paprocie rośnie w lasach iglastych.

Pteridophyllum racemosum
Pteridophyllum racemosum

Pteridophyllum  jest zimozieloną byliną kłączową.  Dorasta do max. 20cm wysokości. Wikipedia informuje, że jest to roślina zimozielona. W innych anglojęzycznych źródłach znalazłem informacje, ze to nie prawda… Więc ciężko to zweryfikować.

Pteridophyllum racemosum

Pteridophyllum racemosum

Roślina ta powinna bez problemu, zimować w naszych polskich warunkach ponieważ  zima na wyspie Honsiu spada do -41 °C na terenach wysoko położonych.

Pteridophyllum racemosum
Pteridophyllum racemosum

Znam jedną osobę która posiada tę roślinę w swojej kolekcji. Jest to Paweł Kaźmierski, który już kiedyś u mnie na blogu zaprezentował swoją kolekcję pierwiosnków i opowiadał jak pielęgnować irysyMoże udało mu się już rozmnożyć tę bylinę i ma jej na tyle dużo, że kogoś obdaruje;)

Pteridophyllum racemosum
Pteridophyllum racemosum

Sami przyznacie, że każda legenda ma w sobie ziarnko prawdy;)

Chciałbym Wam życzyć powodzenia w poszukiwaniu kwiatu paproci i dobrej zabawy w tę magiczną noc.

Puszczanie lampionów
Puszczanie lampionów

P.S. Odnosząc się do gruszek na wierzbie to bardzo proszę;)

pyrus salicifolius - gruszki na wierzbie
pyrus salicifolius – gruszki na wierzbie

Grusza wierzbolistna;)

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

  1. witaj

    kwiat paproci nie istnieje?
    to interesujące, baśń nabiera innego znaczenia wiedząc o tym

    ciekaw jestem, czy obecnie studiując architekturę krajobrazu, ogrodów, włączany jest temat Biomimikry?

    Pozdrowienia, Tomek

Twój komentarz