Nowoczesne budownictwo stawia wyzwania przed projektantami ogrodów balkonów i tarasów. Jest to związane z szeregowym budownictwem. Osiedla zazwyczaj budowane są w ten sposób, że okna naszych mieszkań wychodzą praktycznie naprzeciwko okien sąsiadów. Z tego powodu chcemy mieć trochę prywatności i odsłonić się od wścibskich oczu.

Wąski balkon na Wilanowie

Wąski balkon na Wilanowie

Problematyczne staje się kiedy mamy długie i wąskie balkony i Tarasy. Ustawienie jakichkolwiek donic niesie za sobą zmniejszenie przestrzeni. Co można więc zrobić, aby uniknąć zagracanie na takich balkonach?

W tym roku miałem do zagospodarowania właśnie taki taras zlokalizowany na Wilanowie. Długi i wąski przypominające trochę formę tramwaju. Pozostaje sobie zadać pytanie jak sobie z nim poradzić? Jakie wybrać donice? Jakie rośliny mogę posadzić (w domu jest małe dziecko, które wszystko bierze do ust?)
Do tego klient stawiane dodatkowe wymagania (najważniejsze)
– rośliny powinny być tanie, dekoracyjne przez cały rok… Najlepiej żeby nie wymagały od nas opieki i żeby nie zajmowało za dużo miejsca. Wymagania niemalże z kosmosu  😉 Ciekawy jestem co pierwsze Wam przychodzi do głowy?

Wąski balkon na Wilanowie

– w przypadku długich balkonów jeżeli istnieje taka możliwość warto zagospodarować boki na szafę w której będzie można chować rzeczy takie jak wąż do podlewania worek z ziemią szczotkę do zamiatania lub jakiekolwiek inne rzeczy, które będą zbędne na balkonie. Taki schowek pozwoli nam utrzymać porządek na tej małej przestrzeni.

Wąski balkon na Wilanowie

Wąski balkon na Wilanowie #MEBLE

Jakie powinien mieć kształt_ z czego powinny być wykonane_ z drewna z rattanu? W mojej opinii przede wszystkim te meble nie mogą zajmować za dużo miejsca. Musimy tutaj osiągnąć kompromis pomiędzy wygodą a funkcjonalnością.
Warto jest ustawić mały stolik z dwoma krzesłami.
Drewniane meble mają oczywiście pewne minusy ponieważ wymagają impregnacji. Zaletą jest fakt że są stosunkowo tanie. Kompaktowe meble zajmują mało powierzchni co umożliwi swobodne poruszanie się na tarasie. Wady:
Mała powierzchnia stolika uniemożliwia swobodnego zjedzenia obiadu ( mieści się na nim mało rzeczy)

Wąski balkon na Wilanowie

Wąski balkon na Wilanowie #PODOGA

Na balkonie warto położyć drewnianą podłogę. Dużo przyjemniejsze jest wyjście bosą nogą na deskę niż na zimną płytkę. Drewniana podłoga stanowi również izolację dla donic ustawionych na balkonie. Kładąc deskę na balkonie lub tarasie warto pamiętać że ułożenie ich w poprzek optycznie poszerzy balkon. Ułożenie deski wzdłuż spowoduje stworzenie wrażenia że Balkon jest znacznie dłuższy niż jest w rzeczywistości. Co do koloru deski Jest to już kwestia gustu. Może być pomalowana na każdy dowolny kolor.

Wąski balkon na Wilanowie

Wąski balkon na Wilanowie #DONICE NA BALKON

wybór donic jest bardzo szeroki. W tym wypadku zostały wybrane drewniane donice. Wąskie – dzięki czemu nie zajmują za dużo miejsca. Drewniane donice zostało ustawione z zachowaniem pewnych odstępów dzięki czemu nie stworzyliśmy jednej długiej ściany.

Wąski balkon na Wilanowie

PODOBNE ARTYKUŁY

4 Komentarze

  1. Mały taras, a w tym wypadku balkon ma to do siebie, że zbytnio nie trzeba się wysilać, by pięknie go zaaranżować. To na pewno jedna z zalet misji, często też jest problemem bo należy się zdecydować na ten jedyny konkretny styl. Przy dzisiejszym wachlarzu mebli, można naprawdę wybrać coś fajnego, co spełni oczekiwania każdego.

Twój komentarz