Chińskie przysłowie głosi:

„Jeśli chcesz być szczęśliwy jeden dzień – upij się.
Jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok – ożeń się.
Jeśli chcesz przez całe życie być szczęśliwy – załóż sobie ogród.”

Wawerskie Centrum Kultury w ZastowieW imię tego, Wawerskie Centrum Kultury z filią w Zastowie zaprosiło mnie do poprowadzenia Warsztatów ogrodniczych dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z roślinami, zdobyć wiedzę jak pielęgnować, sadzić i co należy robić aby kwiaty pięknie rosły i kwitły.

Organizowane warsztaty odbędą się 20 maja i będą się składać z dwóch części.

– CZĘŚĆ TEORETYCZNA, podczas której podzielę się swoją wiedzą na temat roślin i kwiatów. Udzielę porad jak należy je dobierać, jak komponować kolory, co należy robić aby szybko rosły i bujnie kwitły.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA, podczas której uczestnicy w zespołach będą mieli za zadanie zaaranżować kwiatami i roślinami skrzynie ogrodowe.

Można zadać sobie pytanie „Czemu wiedza na temat wymagań i doboru roślin jest taka ważna”?

Brak wiedzy kosztuje

Wyobraźmy sobie sytuację. Szczęśliwy właściciel balkonu, nieposiadający wiedzy na temat roślin, wpada zachłystnięty pierwszymi ciepłymi dniami kwietnia do centrum ogrodniczego. Do wózka pakuje rośliny, które mu się podobają – begonie, pelargonie, jałowce, petunie, ziemię, nawozy, nowe skrzynki i donice… Przy kasie płaci za Wszystko grube pieniądze i zadowolony z zakupów, wraca do domu i sadzi je… Po jakimś czasie okazuje się, że begonia posadzona z petunią zaczyna marnieć, żółknie, robi się wiotka i zaczyna gnić…(o ile wcześniej nie ściął ich wiosenny przymrozek). Dzieje, że tak dla tego, że są to rośliny, które posiadają zupełnie inne wymagania (jedna potrzebuje mniej wody, druga więcej…)

Co posadzić na balkonie?

Rezultat? Okazuje się, że obie rośliny wyglądają źle. Czemu? Bo nie damy rady wypośrodkować ich potrzeb – taka natura roślin i „Taki mamy klimat”. Efekt jest taki, że pieniądze które zainwestowaliśmy zostały wyrzucone w przysłowiowe „błoto”…;(

I właśnie temu mają służyć Wawerskie Warsztaty Ogrodnicze. Edukacji Ogrodniczej! Uczestnicy mają z Warsztatów wynieść wiedzę – jak sadzić, co sadzić, gdzie sadzić, a wszystko po to, żeby osiągnąć spektakularny rezultat!

Ciekawy jestem jak Wy planujecie obsadzić swoje balkony i tarasy w tym roku… Bo ja jeszcze nie mam do końca pomysłu…Tymczasem lecę wybierać kwiaty, bo Warsztaty już za pasem…

Brak komentarzy

Twój komentarz