Wrzesień i październik – kalendarz ogrodnika

Wrzesień i październik – kalendarz ogrodnika

WRZESIEŃ to czas kwitnienia nawłoci, wrzosów, astrów, rozchodników okazałych. To preludium nadchodzącej jesieni i feerii kolorów jaka towarzyszy tej porze roku. Każdy ogrodnik doskonale zdaje sobie sprawę, że sezon dobiega końca.

wrzosy

Tegoroczne lato zaskoczyło chyba wszystkich związanych z ogrodnictwem. Brak opadów, susza, wysokie temperatury, spowodowały, że nasze rośliny mocno ucierpiały. Często byliśmy zmuszeni do rezygnacji z podlewania niektórych roślin, co przełożyło się na znaczące obniżenie plonów owoców, warzyw, a także na kondycję naszych kwiatów i trawników.

Zachęcam wszystkich do tego, by pomyśleć o podobnych sytuacjach na przyszłość i postarać się im przeciwdziałać. Jak to zrobić? Zakładajmy systemy nawadniające, które pomogą nam oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent wody. Posiadacze domów z ogrodem bądź działek mogą pomyśleć o zbieraniu wody deszczowej do specjalnych, dekoracyjnych pojemników na deszczówkę, do beczek czy zbiorników wkopanych w ziemię. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie zgromadzonej wody w trakcie okresowej suszy, a nasze rośliny będą mogły przetrwać trudny dla nich czas. Stosowanie wody deszczowej wpłynie też na obniżenie rachunków za wodę.

Aneta Kucharska
foto. Aneta Kucharska laureatka konkursu FLOWER POWER 2015

WRZESIEŃ to czas sadzenia cebul kwiatowych – hiacyntów, krokusów, tulipanów, szafirków, szachownic czy lilii. Efekty będą widoczne dopiero w przyszłym roku, ale już teraz trzeba je zaplanować. W sklepie wybierajcie zdrowe, duże i nieuszkodzone cebule. Wykorzystajcie także te, które sami wykopaliście w czerwcu. Sadząc cebule, wybierzcie miejsca słoneczne. Jak głęboko sadzimy? Na dwu- lub trzykrotną średnicę cebuli.

cebulowe

W ofercie centrów ogrodniczych pojawia się cała masa kolorowych wrzosów. Różnią się wysokością i barwą kwiatów. Właśnie teraz jest idealny moment do zakładania wrzosowisk. Wrzosy najlepiej będą wyglądać, jeśli stworzymy z nich plamy kolorystyczne według swoich gustów – jednobarwne, wielobarwne, geometryczne lub niesymetryczne. Można je sadzić także z krzewami iglastymi i innymi roślinami zimozielonymi, lubiącymi kwaśne podłoże. Jeżeli w ogrodzie mamy kompostownik, możemy wykorzystać dolą warstwę powstałej ziemi kompostowej. Pamiętajcie, aby po posadzeniu obficie podlać rośliny!

We wrześniu przestajemy nawozić rośliny ogrodowe, balkonowe i domowe.

Na przełomie września i października zaplanuj wykopanie bulw mieczyków i dalii oraz kłączy kanny (po pierwszych przymrozkach) – pędy przytnij na wysokości 5 cm. Przenieś je do suchego i chłodnego miejsca, w którym będą zimować. Wykop też inne rośliny wrażliwe na niskie temperatury – begonię bulwiastą, galtonię, ismenę.

PAŹDZIERNIK to czas porządków. Z drzew zaczynają spadać liście. Regularnie starajmy się je zgrabiać z trawnika, by nie zagniwały na nim. Opadłe liście można kompostować lub wykorzystać do zabezpieczenia roślin na zimę (robimy to po pierwszych przymrozkach). WAŻNE do kompostowania nie wykorzystuje się liści dębu, grabu czy orzecha włoskiego, ani części roślin porażonych przez choroby i szkodniki. Jeżeli nie zdążyliście posadzić jeszcze roślin cebulowych, teraz jest na to ostatni moment. Osobom, które lubią kwiaty na trawniku, proponuję posadzenie bulw krokusów, które wczesną wiosną będą jego ozdobą.

Posiadaczom balkonów i tarasów proponuję zastąpienie kwiatów, które sadziliśmy w maju (pelargonie, begonie, petunie, surfinie…) kolorowymi wrzosami, ozdobnymi kapustami czy astrami. Będą one ozdobą przynajmniej do końca listopada. Aby wrzosy zachowały żywy kolor, nie zapominajcie ich podlewać! Do dekoracji można wykorzystać także dynie, które pojawiają się w supermarketach.

W październiku można pomyśleć o postawieniu karmników dla ptaków. Decydując się na taki ruch, powinieneś pilnować regularnego uzupełniania ziarna i wieszania NIESOLONEJ słoniny aż do nadejścia wiosny, kiedy ptaki będą w stanie same znaleźć pożywienie.

Z pewnością pamiętacie o odchwaszczaniu. Wykonujemy to do samego końca sezonu. Wyrywajcie chwasty, gdy tylko je zobaczycie. Dzięki temu wiosną unikniecie większych nakładów pracy na ten zabieg.

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz