Wrzosowisko w leśnym ogrodzie

Uprawa wrzosów i wrzośców nie jest zbyt skomplikowana. Rośliny te kwitną bardzo długo i szybko rosną, zajmując całkiem sporo powierzchni. W okresie, gdy nie kwitną kolor ich ulistnienia też tworzy barwne plamy, bowiem te krzewinki występują w wielu odmianach różniących się nie tylko kolorem kwiatów, ale też i liści. Już teraz można w handlu spotkać pierwsze najwcześniej kwitnące odmiany wrzosów. Te dwa rodzaje botaniczne między innymi różni okres kwitnienia – wrzosy kwitną od lipca do października, a wrzośce od lutego do kwietnia.
Wojciech_Wardecki_uprawa_wrzosów_Ogrodnik_Warszawa_Zakładanie_Balkonów_Tarasów_ogrodów_projektwanie
Wrzosowisko w leśnym ogrodzie

Wrzosowisko w leśnym ogrodzie – zanim przystąpimy do kupienia tych pięknych krzewinek najpierw musimy przygotować pod nie stanowisko. Ponieważ są to niewielkie rośliny powinny znajdować się blisko osi widokowej ogrodu, bądź na niewysokich skarpach, aby były widoczne z daleka. Dobrze by było, aby miejsce to było już porośnięte starszymi i większymi krzewami, które stanowiłyby osłonę od wiatru, wiosennego słońca i tworzyłyby korzystny mikroklimat. Stanowisko powinno być słoneczne – w takich miejscach krzewinki mają zwarty pokrój i są niższe.

Wrzosowisko w leśnym ogrodzie
Wrzosowisko w leśnym ogrodzie

Jednym z podstawowych warunków powodzenia uprawy wrzosów i wrzośców jest przygotowanie gleby. Idealnym podłożem jest gleba lekka, próchniczna, przepuszczalna o kwaśnym odczynie. W ogródkach przydomowych rzadko można takie warunki glebowe spotkać, poza ogrodami leżącymi na skraju lasu szpilkowego lub wręcz w leśnym ogrodzie. Samo zaprawianie dołów kwaśnym torfem może okazać się niewystarczające. Ale można sobie poradzić z tym problemem, wymieniając na głębokości około 15-30 cm ziemię. Na głębokości 30 cm należy wykonać drenaż odwadniający poprzez ułożenie warstwy żwiru grubości 5-7 cm. Zabezpieczy on korzenie roślin przed stagnującą wodą, najbardziej niebezpieczną w okresie wczesnej wiosny i późnej jesieni. Podłoże przygotowujemy mieszając ziemią ogrodową z korą sosnową w stosunku 1:1. Korę można zastąpić kwaśnym torfem, choć kora jest lepszym materiałem, gdyż jest bardziej przepuszczalna i ma większą pojemność powietrzną, co jest bardzo ważną cechą. Warunkiem jest to, że musi być przekompostowana – świeża kora jest szkodliwa. Kora przekompostowana ma kolor ciemno-brunatno-brązowy i jest bezwonna.

Wojciech_Wardecki_uprawa_wrzosów_Ogrodnik_Warszawa_Zakładanie_Balkonów_Tarasów_ogrodów_projektwanie

Wrzosowisko w leśnym ogrodzie

Po rozprowadzeniu podłoża można przystąpić do sadzenia krzewinek. Sadzonki sadzimy na takiej samej głębokość, na jakiej były w pojemnikach w odległości 25-45 cm od siebie w zależności od odmiany. Po dwóch trzech latach zakryją powierzchnię i utworzą zwartą plamę.

Z wrzosami i wrzoścami można sadzić też inne rośliny z rodziny wrzosowatych, jak: brukentalia, dabecja, golteria. Roślinom tym mogą towarzyszyć także rośliny iglaste – głównie karłowe, aby nie zdominowały wrzosów. Z drzew liściastych na wrzosowiskach rosną brzozy, ale z uwagi na ich wielkość pod rozwagę wchodzi raczej niewysoka ich odm. Youngii.

Co posadzić pod koronami drzew, przeczytacie też TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

Twój komentarz