Zabezpieczanie roślin na zimę

Październik i listopad to najlepszy czas, na zabezpieczanie roślin na zimę. Temperatury w nocy spadają poniżej zera, a większość roślin zgubiła już liście. To ostatnie, najważniejsze prace ogrodowe, które powinniśmy wykonać aby pomóc przezimować naszym roślinom w ogrodzie, na balkonie i na tarasie. Co zrobić, aby zwiększyć szansę przetrwania tego trudnego okresu dla naszych roślin?

Ognik szkarłatny
Ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea „Soleil d’Or’)

Zacznijcie od obfitego podlania. Na szczególną uwagę zasługują rośliny iglaste takie jak cis (Taxus L.), żywotnik (Thuja L.), jałowiec (Juniperus L.), jodła (Abies L.), sosna (Pinus L.). Zadbajcie o podlewanie roślin, które zachowują całkowicie lub częściowo liście. Na przesuszenie jest  wrażliwy m.in różanecznik (Rhododendron L.), laurowiśnia (Prunus L.), bukszpan( Buxus L.), mahonia (Mahonia L.), ostrokrzew (Ilex L.), ognik (Pyracantha L.). Na uwagę zasługuję też zimozielone pnącza, które każdy z Was zna. Są to m.in. trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei) i bluszcz pospolity (Hedera helix).

Bez podlania tych roślin (zwłaszcza w pojemnikach) możemy mieć niemal 100% pewność, że nie przetrwają zimy, lub wiosną będą chorować z powodu suszy fizjologicznej. Tę czynność wykonujemy, kiedy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. Ten rok był bardzo ubogi w ilość deszczowych dni. Ziemia często jest wilgotna tylko z wierzchu a woda nie dotarła do głębszych warstw ziemi. Z tego powodu sugeruje podlewać w mniejszych ilościach a częściej, aby podłoże miało czas na zaabsorbowanie wody.

Kiedy rozpoczynamy zabezpieczanie roślin na zimę?
zabezpieczanie roślin na zimę
zabezpieczanie roślin na zimę

Do tego zabiegu możemy przystąpić po pierwszych przymrozkach. Zbyt wczesne okrycie roślin, może spowodować, że roślina się rozhartuje i nie uda się jej przezimować. Ja osobiście zaczynam ten zabieg, kiedy kilka dni z rzędu temperatura utrzymuje się poniżej zera. Ważne jest aby lżejsze donice, które zostają zimą na zewnątrz ustawić na podwyższeniu – np. na styropianie, drewnianej grubej desce lub na doniczkach. Ma to na celu odizolowanie od zimnego, betonowego podłoża. Można je także ustawić w jednej grupie w miejscu osłoniętym od zimnych wiatrów.

Jakich materiałów używamy do zabezpieczania roślin?

Obowiązkowo muszą to być materiały przepuszczające wodę i powietrze. Najlepiej zastosować materiały, które po krótce scharakteryzowałem poniżej.

– mieszanka liści, kory i ziemi z której formujemy kopczyki wysokości około 30cm. Tę metodę stosuje się u hortensji, azalii, różaneczników, róż, budlei i powojników.

– włóknina – możemy nią owinąć większe rośliny takie jak magnolie, hortensje bukietowe. Do środka między pędy, dodajemy suche liście lub inny rozdrobniony materiał roślinny

agrowłoknina, zabezpieczanie roślin na zimę
agrowłoknina, zabezpieczanie roślin na zimę

– maty ze słomy – mogą zostać wykorzystane do zabezpieczenia donic i pni drzewek ozdobnych.

– gałązki iglaste – kładziemy w miejscu gdzie rosną byliny tracące liście na zimę (np. hosty, piwonie, ) lub posadzone w październiku rośliny cebulowe

– Jeżeli na rabatach zalega nam śnieg, to nie zdejmujmy go! Będzie on stanowił izolacje i zabezpieczy nam byliny przed zimnym wiatrem.

– siatka maskująca stosowana przy zabezpieczaniu wysokich drzew i szerokich krzewów takich jak zimozielone różaneczniki i bukszpany. Jej największą zaletą jest możliwość wykorzystywania przez kilka sezonów, co ogranicza koszty. Jednak nie uważam tej metody za skuteczną.

 Dodatkowe rady:

– Jeżeli przygotowujecie się do zakładania balkonu czy tarasu, dopilnujcie aby każda donica lub drewniana skrzynia, przed posadzeniem roślin została od środka zabezpieczona styropianem. To kolejna czynność, która zwiększa szansę na przezizabezpieczanie roślin na zimęmowanie roślin i zabezpieczy system korzeniowy przed przemarzaniem.

– Jeżeli rosną u Was iglaki (żywotniki, cyprysiki czy jałowce o pokroju kolumnowym) warto je związać sznurkiem aby nie zostały rozłamane pod ciężarem śniegu i nie straciły ładnego zwartego pokroju. Czynność tę wykonujemy od dołu kierując się w górę. Przy okazji związywania rośliny możecie oczyścić iglaki od środka.

-Zaangażucie dzieci do prac związanych z zabezpieczaniem roślin w ogrodzie. Posłużą Wam do tego pokrowce wykonane z agrowłokniny podobne do zwierząt.

Kaptury do zabezpieczania roślin na zimę

!!!ZAKAZ!!! pod karą obcięcia ręki jak to u kogoś zobaczę;)

– Zakaz stosowania folii do zabezpieczania roślin. Nie przepuszcza powietrza i wody. Może dojść do gnicia roślin i ich chorowania i przemarzania

-Zakaz stosowania czarnej agrowłókniny – czarny kolor pochłania światło i szybciej się nagrzewa co może podnosić temperaturę roślin, choć na zewnątrz utrzymuje się ujemna temperatura.

– Zakaz stosowania liści porażonych przez choroby i szkodniki!

– ABSOLUTNY zakaz stosowania liści kasztanowców, ponieważ są  porażone przez szrotówka kasztanowcowiaczka

 

PODOBNE ARTYKUŁY

4 Komentarze

  1. Ciekawy artykuł.
    Liczyłem jednak że znajdę w nim informacje na nurtujące mnie pytanie. Mianowicie nadchodzi pierwsza zima dla moich wrzośców i niestety nie mam pojęcia jak najlepiej je zabezpieczyć, aby na wiosnę móc dalej cieszyć nimi oko?
    Będę wdzięczny za każdą informację

Twój komentarz