Zakładanie trawnika z siewu

Ogród bez trawnika? Ciężko to sobie wyobrazić! Obecny trend mody praktycznie narzuca zakładanie trawnika, który w dużej mierze podkreśla piękno kompozycji rabatowych z roślinami. Trawnik jest także miejscem rekreacji i wypełnienia przestrzeni w ogrodzie. Jest także niewątpliwie najbardziej czasochłonną formą wymagającą naszej największej uwagi.

zakładanie trawnika z siewu

Decydując się na zakładanie trawnika z siewu musimy się przygotować i wykonać konkretne czynności krok po kroku. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnej straty czasu.

Zakładanie trawnika z siewu krok po kroku.
  • Uprzątnięcie terenu – polega na usunięciu wszystkich kamieni i gruzu po budowach, szkieł, patyków czy korzeni. Złóż nieczystości w jednym miejscu, w którym nie będzie zakładany trawnik. Warto położyć plandekę lub wrzucić wszystko od razu do worków.
  • Przekop glebę i usuń chwasty – jeżeli masz małą powierzchnię możesz tę czynność wykonać ręcznie za pomocą szpadla. Przy większych powierzchniach warto skorzystać z glebogryzarki. Wszystkie wykopane części roślin należy wyrzucić (kłącza, korzenie, rozłogi). Jeżeli masz czas, po przekopaniu odczekaj maksymalnie 3 tygodnie i zaczekaj na skiełkowanie chwastów których części pozostały w ziemi i wtedy starannie je usuń. Jeżeli nie masz czasu czekać, to przyłóż się na tym etapie do pracy!

ROUNDUP – często z wygody sięgamy po środki chemiczne takie jak Roundup. Ich zadaniem jest zabicie wszystkich roślin, które mają kontakt ze środkiem chemicznym. W przypadku zdecydowania się na jego zastosowanie, bezdyskusyjnie należy stosować się do zaleceń producenta i zachowywać wszystkie środki ostrożności. Zachęcam jednak wykonanie wszystkich czynności bez stosowania chemii w naszym otoczeniu.

  • Wyrównanie terenu – polega na zwałowaniu gleby walcem, aby gleba osiadła i zagęściła się.
Zakładanie trawnika z siewu
Zakładanie trawnika z siewu
  • Podlewanie – po wysianiu podlewamy rozproszonym strumieniem, aby nie wypłukiwać nasion. Wilgotność utrzymujemy aż do skiełkowania.
  • Siew to najprzyjemniejsza część wszystkich czynności związanych z zakończeniem prac związanych z zakładaniem trawnika. To czynność praktycznie zamykająca najtrudniejszą część pracy. Zanim przystąpimy do siewu, należy wybrać odpowiednią mieszankę traw. Sprzedawca w centrum ogrodniczym doradzi najlepszą – na suche tereny, na intensywnie użytkowane, do zacienionego miejsca, podmokłe podłoże etc. Nasiona wysiewamy na zwałowane podłoże i możemy LEKKO zagrabić. Jeżeli nasiona są równomiernie wysiane, po zakończeniu ponownie wałujemy dociskając tym samym nasiona do podłoża. Dzięki temu podczas podlewania nie będą tak łatwo wypłukiwane.
  • Koszenie – zakładanie trawnika z siewu kończy się z pierwszym koszeniem. Zazwyczaj jest to to około 2-3 tygodnie po wysianiu. Przez ten czas słuchamy zaleceń kabaretu starszych Panów, który radzi aby

Nie deptać trawników

(sł. J. Przybora, muz. J. Wasowski)

Nie deptać trawników, nie deptać trawników
Deptanie trawników to hańba trzewików
Bo trawnik zdeptany jak cześć lub uczucie
Jak krew pozostawi chlorofil na bucie
Wojskowy, i cywilu nie marnuj chlorofilu!
Wojskowy, i cywilu nie marnuj (chlo)rofilu!

Nie deptać trawników, nie deptać trawników
W trawnikach bez liku jest polnych koników
I polne tam klaczki, i polne źrebaczki
Ogierki, wałaszki, ojej!
Deptanie dla tych stworzeń, to pasmo upokorzeń!
Deptanie dla tych stworzeń, to pasmo (u)pokorzeń

Zakładanie trawnika z siewu
koszenie trawnika

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz