Zakładanie trawnika

Jak co roku przełom kwietnia i maja to odpowiedni termin na zakładanie trawnika. Warunki pogodowe są w tym czasie sprzyjające, nie powinna zaskoczyć nas susza, a odpowiednia wilgotność będzie tylko pomagała. Aby rozpocząć proces zakładania trawnika, musimy przygotować solidny fundament, którym w naszym przypadku będzie podłoże – dotyczy to zarówno trawnika z siewu, jak i z rolki. Forma trawnika w dużej mierze będzie zależała od ukształtowania terenu.
Zakładanie tawnika z siewu
Zakładanie trawnika z siewu
Przygotowanie podłoża

Zakładanie trawnika z siewu zaczyna się od przygotowania gruntu. Prace rozpoczynamy od przekopania szpadlem całej powierzchni, na której będziemy zakładać trawnik. Zabieg ten należy wykonać na głębokość około 25 cm. W następnej kolejności zajmujemy się usunięciem chwastów, kamieni i innych materiałów niepożądanych. Podłoże pod trawnik powinno być lekkie i przepuszczalne. Optymalne pH to przedział między 5,5 a 6,5. W sytuacji, gdy nasze podłoże jest gliniaste, starajmy się wymieszać je z piaskiem i torfem w celu poprawienia struktury. Odczyn pH z kwaśnego na zasadowe możemy zmienić, dodając do ziemi kredę, natomiast do zmiany z zasadowego na kwaśny potrzebny będzie nam torf wysoki. Nie zapomnijmy o zasileniu trawnika odpowiednim nawozem w proporcjach, jakie zaleca producent.

Wybór odpowiednich nasion
Mieszankę traw wybieramy pod względem przeznaczenia do użytkowania. Głównie wykorzystywana jest mieszanka uniwersalna, której wszechstronne zastosowanie jest dużą zaletą. Na rynku pojawiają się również specjalne odmiany mieszanek, które wykorzystuje się przy zakładaniu trawników, pełniących funkcję sportowego boiska. Mieszanki o przeznaczeniu uniwersalnym i sportowym zawierają podstawowe gatunki traw, takich jak życica oraz kostrzewa. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża i wyborze nasion przechodzimy do praktycznego etapu wysiewu. Proponuję tutaj zastosowanie siewnika, który posłuży nam później do nawożenia i pielęgnacji trawnika. Ostatnim etapem będzie przysypanie nasion cienką warstwą ziemi, a następnie wałowanie i podlanie całej powierzchni.
Zakładanie trawnika z rolki

Gdy zależy nam na szybkim założeniu trawnika, najlepszym sposobem będzie ułożenie go formie wcześniej przygotowanej rolki. Efekt jest błyskawiczny, ale również wymaga od nas staranności i dokładności przy jego zakładaniu.

Zakładanie tawnika z rolki

Wybierając trawnik z rolki pamiętajmy, że występują jego dwie formy. Pierwsza z nich to trawnik produkowany na folii na cienkiej warstwie ziemi. Jego zaletą jest szybkie ukorzenianie się, ale pojawia się również wada w postaci prawie dwukrotnie wyższej ceny. Tańszy sposób to trawa produkowana bezpośrednio w gruncie, ale niestety często przy jej zakładaniu niszczą się świeże korzenie i efekt pięknej zielonej trawy może się szybko zatracić.

Odbierając trawę u dostawcy, szczególną uwagę poświęćmy na sprawdzenie jej jakości. Dobra trawa to ta, która jest gęsta, posiada od spodu świeże, gęste i białe korzenie, brak plam i ma jednolity kolor. Jej wysokość powinna sięgać do około 4 cm. Aby nie ryzykować wyschnięcia trawy, postarajmy się odpowiednio wcześniej przygotować dla niej podłoże. Najlepszym terminem na założenie trawnika będzie wiosna, ale można to robić także podczas całego okresu wegetacyjnego.

Zakładanie trawnika – podsumowanie

Piękny trawnik to efekt długofalowy. Nie zapomnijmy o podstawowych zabiegach, takich jak regularne koszenie i podlewanie, które w pierwszych tygodniach od założenia są bardzo ważne dla efektu docelowego.

Zakładanie tawnika z siewu

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek przyda Wam się i szybko uzyskacie efekt ładnego, zadbanego trawnika!

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

  1. Ciekawy artykuł. W tym sezonie muszę kupić kosiarkę. Znajomi polecają kosiarkę z silnikiem spalinowymCo sądzicie?

Twój komentarz