Zaprojektuj ogród na wiosnę

Listopad już się skończył. Z każdej strony atakują nas sztuczne choinki, ozdoby świąteczne, masa makowa, plastikowe bombki i inne świąteczne cuda. W każdym sklepie z głośników płyną kolędy i  czuć zapach wanilii. Święta jeszcze się nie zaczęły, a Ty już masz dość, chcesz krzyczeć. Przez głowę przebiega myśl, a może by tak wszystko rzucić i uciec. Gdyby znów była wiosna, można było poczuć zapach kwiatów i świeżą trawę pod stopami.
Zaprojektuj ogród na wiosnę

I wtedy przypominasz sobie, że kret zrył podwórko, trawnik  wysechł, a połowa kwiatów zginęła w nie wyjaśnionych okolicznościach.  Doniczki straszą obdrapaną farbą i chcesz krzyczeć jeszcze głośniej. Spokojnie bez paniki, musisz wziąć głęboki oddech i pomyśleć o wymarzonym ogrodzie. Zamknij oczy wyobraź sobie swój wymarzony ogród i spraw sobie prezent na gwiazdkę. Zastanawiasz się nad sensem? Ogród zimą, przecież nic nie da się zrobić teraz. Kochani nic bardziej mylnego. To już najwyższy czas, aby myśleć o wiośnie. Spieszę z wyjaśnieniami.

Prace ogrodowe to nie tylko, sadzenie, sianie, czy koszenie. Głównie to planowanie. Jeśli Twój ogród już jest spełnieniem Twoich marzeń należysz do nielicznych szczęściarzy. Większość ludzi ma jednak zawsze coś do zrobienia w ogrodzie i nigdy do końca nie są zadowoleni z efektów swojej pracy.

Teraz jest najlepszy czas na planowanie inwestycji. Nie ukrywajmy, ogród to inwestycja, która przynosi niewymierne korzyści nie dające przeliczyć się na pieniądze. Satysfakcja, miejsce odpoczynku i relaksu, otaczająca nas natura i zieleń. Jeśli twój ogród jest w fazie powstawania lub rewitalizacji to już czas na profesjonalną pomoc.

Zaprojektuj ogród na wiosnę

Zaprojektuj ogród na wiosnę

Każdy ogrodnik ze mną na czele powie to samo, ,, Nic nie zostawiaj przypadkowi” Wszystko musi być przemyślane od samego początku do końca. Jedną z ważniejszych rzeczy jest wykonanie planu zagospodarowania przestrzennego ogrodu. Wykonuje się go w bardzo szczegółowej  konsultacji z inwestorem. Dzięki temu można ustalić czego oczekuje klient. Doradzić odpowiedni dobór roślin, nawozów czy małej architektury. Oraz najważniejsze wykonać kosztorys. Sprawa stara jak świat w większości przypadków jak nie wiadomo o co chodzi, to właśnie chodzi o pieniądze.

Właśnie dlatego jest to dobry czas na wykonanie projektu i kosztorysu, ponieważ zostanie nam jeszcze odpowiednio dużo czasu do wiosny, aby zebrać fundusze na realizację już gotowego projektu. Należy pamiętać, że ogród to inwestycja na bardzo długie lata. Nie należy na niej oszczędzać. To co zainwestuje z pewnością zwróci się wielokrotnie. Bardzo ważne by pamiętać że pracę można wykonać etapami, jednak zawsze w odpowiedniej kolejności. Bardzo istotne jest nawodnienie terenu w przypadku ogrodu.

Od spotkania do ostatecznego wyglądu projektu

Musisz zadać sobie pytanie czy masz czas na codzienne podlewanie ogrodu. Pamiętaj że potrzeba na to minimum godzinę dziennie…. codzienne. Dlatego nawodnienie jest rzeczą wartą przemyślenia. Kolejna rzecz to dobór odpowiednich roślin. Muszą one spełniać nie tylko rolę dekoracyjną, ale mają też sprawić, że Ty jako właściciel będziesz czuł się wyjątkowo.  Niektórzy marzą  o różanym  ogrodzie  inni o kwiatowtych kobiercaca lub pięknych dzikich trawach. Musisz wiedzieć jak opiekować się ogrodem, nauczyć słuchać roślin, pamiętać o nawożeniu, opryskach, cięciach.

List do Św. Mikołaja – Zaprojektuj ogród na wiosnę

Dlatego istotna jest współpraca z ogrodnikiem. Właśnie on doradzi jakie sadzonki kupić, która roślina sprawdzi się najlepiej w konkretnym miejscu. Dzięki temu można uzyskać najlepsze efekty przy minimum pracy. Właśnie dlatego warto pomyśleć o tym już teraz. Napisać list do świętego Mikołaja, aby dał nam kontakt do dobrego ogrodnika z którym podejmiesz współpracę już teraz aby latem móc cieszyć się w pełni rozwiniętym ogrodem. A skoro już czytasz ten wpis – to skontaktuj się ze mną już dziś – nie zwlekaj!

 

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. Będziemy się budować na wiosnę – dom szkieletowy. To pewnie za rok będzie mi potrzebny projekt ogrodu, bo w tym roku – to będzie to plac budowy. Ale artykuł – dodałam do ulubionych:)

Twój komentarz