Zewnętrza zielona ściana – miejsce które trzeba zobaczyć w Warszawie

Od zeszłego roku obserwuję jedno z ciekawszych miejsc w Warszawie, które zasługuje na pokazanie szerszemu gronu odbiorców. Może ktoś z Was będzie chciał je zobaczyć na własne oczy podczas wędrówki po mieście? Z myślą o takich wycieczkach postanowiłem stworzyć  Zieloną Mapę Warszawy. Znajdą się na niej wszystkie – według mnie – ważne miejsca warte odwiedzenia w stolicy. A kto wie… może w perspektywie czasu inne miasta? ;).

Na pierwszy ogień wziąłem przedwojenną kamienicę na Mokotowie. Zbudowana w 1933 roku, została poważnie zniszczona podczas II Wojny Światowej. Może się wydawać, że to zwykły budynek… ale nie! Jest NIEZWYKŁY! Wyróżnia się na tle wszystkich budynków w Warszawie i w Polsce! Możecie zapytać, co kamienica ma wspólnego z ogrodnictwem… Ale okazuje się, że bardzo dużo!

Obecnie ma tam siedzibę Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która zakupiła budynek w 2008 r. i poddała go modernizacji i remontowi. Wszystko odbyło się w duchu „EKO”. Zostały wykorzystane materiały z recyklingu, zbierana jest deszczówka, do ogrzewania stosuje się pompy ciepła zmniejszające zapotrzebowanie na energię. Pracownicy prowadzą segregację śmieci.

Ale nie to jest powodem, czemu zdecydowałem się przypiąć zieloną pinezkę na mapie.

Największą urodą budynku jest jego niesamowicie piękna, zielona elewacja. Nie, nie! Nie chodzi o kolor farby! Chodzi o to, co na niej rośnie. Nie jest to winobluszcz, bluszcz, czy inne pnącze. Na specjalnej konstrukcji umocowane są panele z cała masą roślin! Cała frontowa ściana obrośnięta jest bylinami, krzewami i trawami!

Ale po kolei. Na początku był chaos… Prace, rusztowania, robotnicy, hałas… Nic nie zapowiadało sukcesu, bo jak z takiego bałaganu może wyjść coś ładnego…

montaż zielonej sciany_09 2013_zdjęcia FNP_Magda Wiśniewska
foto: Magdalena Wiśniewska – Krasińska/ FNP

montaż zielonej sciany_09 2013_zdjęcia FNP_Magda Wiśniewska6
foto: Magdalena Wiśniewska – Krasińska/ FNP

montaż zielonej sciany_09 2013_zdjęcia FNP_Magda Wiśniewska5
foto: Magdalena Wiśniewska – Krasińska/ FNP

montaż zielonej sciany_09 2013_zdjęcia FNP_Magda Wiśniewska6
foto. Magda Wiśniewska

montaż zielonej sciany_09 2013_zdjęcia FNP_Magda Wiśniewska3
foto: Magdalena Wiśniewska – Krasińska/ FNP

montaż zielonej sciany_09 2013_zdjęcia FNP_Magda Wiśniewska2
foto: Magdalena Wiśniewska – Krasińska/ FNP

montaż zielonej sciany_09 2013_zdjęcia FNP_Magda Wiśniewska7
foto: Magdalena Wiśniewska – Krasińska/ FNP

Jak się okazuje, z niczego można zrobić coś wspaniałego!

Na spotkanie z Panem Prezesem Dr Tomaszem Perkowskim i Panią Katarzyną Demczuk udałem się z Anną Stachurską, która jest redaktorem bloga Fajneogrody.pl. Chcieliśmy porozmawiać, dowiedzieć się czegoś więcej o samej realizacji, o ilości roślin, jaka została wykorzystana, co rośnie na ścianie…

od lewej: Katarzyna Demczuk, prezes dr Tomasz Perkowskim, Anna Stachurska, Wojciech Wardecki

Pozwolę sobie pominąć historię kamienicy i przejść do tego, co najbardziej interesuje każdego miłośnika ogrodnictwa. Najatrakcyjniejszą część całego budynku stanowi całoroczny „pionowy ogród”, usytuowany na frontowej elewacji. To 260 m2 powierzchni, ponad 20 gatunków roślin – w sumie około 17 tysięcy roślin.

PicsArt_1440137039819
Zielona ściana

Ta „żywa fasada” jest autorskim systemem firmy Sempergreen® Vertical Systems. Zasiedlające ją rośliny są zimozielone, kwitnące wiosną i latem. Ich skład gatunkowy będzie się zmieniał, tak aby najlepiej dopasować go do panującego w Polsce klimatu i specyfiki konstrukcji ściany (cienka warstwa izolacji termicznej). Każdą sadzonkę roślinną umieszczono w specjalnie zaprojektowanej kieszeni, co ułatwia jej ewentualną wymianę.

Zielona ściana

W celu zapewnienia odpowiedniego stanu utrzymania „pionowego ogrodu” prowadzony jest stały monitoring on-line. Zaawansowany technologicznie, sterowany komputerowo system sprawdza m.in. stopień nawodnienia i skład mieszanki nawozowej. Rośliny są zaopatrywane w wodę i składniki mineralne za pomocą specjalnego układu nawadniającego, którego elementem jest geowłóknina tworząca „podłoże” dla roślinności.

Zielona ściana
Zielona ściana

W miarę potrzeby, przewidziano okresową wymianę roślin oraz regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, do których przeprowadzania, z racji specyfiki konstrukcji, używa się podnośnika hydraulicznego. Walka ze szkodnikami, chorobami roślin i grzybami polega głównie na skrupulatnie przeprowadzanych pracach prewencyjnych. Podejmują się ich specjaliści w dziedzinie pielęgnacji zieleni. Środki chemiczne stosuje się w zależności od potrzeb poszczególnych egzemplarzy bądź gatunków roślin – dostosowując ich rodzaj i stężenie selektywnie.

Zielona ściana
Zielona ściana

Zielona ściana to przede wszystkim doskonała izolacja budynku. Zapewnia w nim ciepło zimą, a chłód latem. Poprawia również mikroklimat wewnątrz budynku.

Zielona ściana
Zielona ściana

Zielona ściana
Zielona ściana

Z tyłu siedziby fundacji znajduje się jeszcze kawałek terenu, który także jest wart pokazania. Nie każdy ma okazję zobaczyć, jak wygląda, dlatego tym bardziej się cieszę, że nam się udało i dzięki uprzejmości fundacji mogę się tym z Wami podzielić.

Przez salę konferencyjną wychodzi się dużymi drzwiami na zielony taras. Bez desek, bez klepki, płytek. Można śmiało bosą stopą stanąć po zielonej trawie. Znajdujący się na podwyższeniu taras jest oddzielony szklaną balustradą.

zielony taras
Zielony taras

zielony taras

Szklane otwory z usypanymi kamieniami są świetlikami. Dzięki nim zapewniony jest dostęp dziennego światła do garażu, co zmniejsza konieczność doświetlania go w ciągu dnia.

druga strona ogrodu
druga strona ogrodu

Na terenie ogrodu znajduje się system nawadniający. Zapewnia on równomierne podlewanie trawinka, a jednocześnie zapewnia oszczędność wody na poziomie kilkudziesięciu procent w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem ręcznym.

druga strona ogrodu
druga strona ogrodu
druga strona ogrodu
druga strona ogrodu

Po wejściu na górny taras mieliśmy okazję zobaczyć ogród w dalszej perspektywie. Okręgi, które widać na dole, nie są fanaberią twórców. Jest to zamierzone działanie. Jeżeli wejdziecie na stronę fundacji, zobaczycie, że jest to motyw przewijający się na ich stronie. Ewidentnie, biuro projektowe, wykonało kawał dobrej pracy!

PicsArt_1440137628503
Tylna część ogrodu

Pewnie Was interesuje co zostało posadzone na w pionowym ogrodzie. Są to różne gatunki bylin i krzewów, takie jak krwawnik pospolity, przywrotnik ostroklapowy, niezapominajka kaukaska, goździk kropkowany, funkie, przetacznik kłosowy, dereń rozłogowy, pęcherznica kalinolistna i suchodrzew mirtolistny. Szczegółowy wykaz gatunków i odmian udostępniam poniżej dzięki uprzejmości gospodarzy budynku.

 • Achillea millefolium ‘Cerise Queen’ –  krwawnik pospolity ‚Cerise Queen’
 • Alchemilla mollis – przywrotnik ostroklapowy
 • Bergenia cordifolia – bergenia sercolistna
 • Brunnera macrophylla – brunera wielkolistna
 • Dianthus deltoides ‘Brilliant’ – goździk widełkowy ‚Brilliant’
 • Festuca glauca – kostrzewa popielata
 • Żurawki  – o których już pisałem TUTAJ – m.in. Heuchera mic. ‚Palace Purple’
 • Hosta hybrida ‚Golden Tiara’ – funkia  ‚Golden Tiara’
 • Tiarella cordifolia – tiarella sercolistna
 • Veronica spicata ‘incana’ – przetacznik kłosowy
 • Waldsteinia ternata – pragnia syberyjska
 • Cornus stolonifera ‘Kelsey’s dwarf’ – dereń rozłogowy
 • Cotoneaster microphyllus – irga drobnolistna
 • Euonymus fortunei ‚Emerald’n Gaiety’/ Euonymus fortunei ‚Emerald’n Gold’ – trzmielina
 • Ligustrum sinense ‘Stauntonii’ – ligustr
 • Lonicera nitida ‚Maigrun’ – suchodrzew mirtolistny „Maigrün”
 • Mahonia aquifolium – mahonia pospolita
 • Physocarpus opulifolius   ‘Andre’ i ‚Diabolo’ – Pęcherznica kalinolistna
 • Potentilla fruticosa ‚Ábbotswood’ – pięciornik krzewiasty
 • Spiraea japonica ‚Goldflame’ – tawuła japońska

Spotkacie się często z określeniami „zielone ściany”, „zielone elewacje”, „pionowe ogrody” czy „ogrody wertykalne”. Taki rodzaj ściany jest możliwy do zrobienia także w domu i w biurach – WIĘCEJ.

Dziękuję serdecznie za poświęcony czas i wyczerpujące informacje Panu Prezesowi Tomaszowi Perkowskiemu i Pani Dyrektor Katarzynie Demczuk. Zapraszam na relację z tej wizyty również do Ani Stachurskiej abyście zobaczyli relację jej okiem. 

PODOBNE ARTYKUŁY

7 Komentarze

 1. to ja ci od razu mogę powiedzieć, że w perspektywie pięciu lat większość tych roślin się nie utrzyma (nawet jeżeli krzewy będą miały dostateczną ilość gleby, w co wątpię). Mogę nawet wymienić gatunki, które wypadną pierwsze i powiedzieć, z jakiego powodu.
  „Ich skład gatunkowy będzie się zmieniał, tak aby najlepiej dopasować go do panującego w Polsce klimatu”- po co robić coś, co jest drogie i oczym wiadomo z góry, że nie będzie działać? Skoro jest tyle do zrobienia w zakresie zieleni miejskiej, prostymi metodami?
  Wiem, po co 😉

  • A mnie się bardzo podoba. Wygląda obłędnie i świeżo. Widziałam podobne ściany w Madrycie i Paryżu. Myślę, że warto wydać trochę pieniędzy (na pielęgnację, wymianę roślin, itd), by móc mieszkać w takim budynku lub w nim pracować. Oglądający taką architekturę też mają sporo przyjemności.
   Nawiasem mówiąc, też jestem bardzo ciekawa, w jakim stanie ta ściana przetrwa naszą zimę, ale wydaje mi się, że to jest już zupełnie inny temat…

 2. A mnie się podoba! Wygląda obłędnie i świeżo. Widziałam podobne ściany w Madrycie i Paryżu. Uważam, że warto wydać trochę pieniędzy (na pielęgnację, wymianę roślin), by mieszkać lub pracować w takim budynku. Przyjemność mają też oglądający taką architekturę.
  Nawiasem mówiąc, sama jestem ciekawa, w jakim stanie ta ściana, przetrzyma naszą zimę. Ale to jest już chyba zupełnie inny temat…

 3. […] Zielona ściana Katowice – choć w Polskich miastach jest ustawiona duża ilość kwietników, donic z roślinami, to obiektywnie rzecz biorąc, nadal jest ich mało! Biorąc pod uwagę, że pod budowę nowych inwestycji wycinane są kolejne drzewa, karczowane są działki w efekcie czego zmniejsza się powierzchnia zielona, to pomysł wykorzystania każdej przestrzeni jest na wagę złota. Kto by się spodziewał, że rośliny mogą rosnąć także na ścianie domu? A jednak jest to możliwe! Przykładem tego jest inwestycja w Warszawie, o której pisałem w artykule „Zewnętrza zielona ściana – miejsce które trzeba zobaczyć w Warszawie„. […]

 4. […] Zielona ściana Katowice – choć w Polskich miastach jest ustawiona duża ilość kwietników, donic z roślinami, to obiektywnie rzecz biorąc, nadal jest ich mało! Biorąc pod uwagę, że pod budowę nowych inwestycji wycinane są kolejne drzewa, karczowane są działki w efekcie czego zmniejsza się powierzchnia zielona, to pomysł wykorzystania każdej przestrzeni jest na wagę złota. Kto by się spodziewał, że rośliny mogą rosnąć także na ścianie domu? A jednak jest to możliwe! Przykładem tego jest inwestycja w Warszawie, o której pisałem w artykule „Zewnętrza zielona ściana – miejsce które trzeba zobaczyć w Warszawie„. […]

Twój komentarz