Złoty przepis na piękny ogród według Leonardy Dąbrowskiej

Przy okazji organizacji 3 Spotkania Blogerów Ogrodniczych, ogłoszony został konurs dla Blogerów Ogrodniczych. Zadaniem uczestników było napisanie „Złotego przepisu na piękny ogród”. Spośród nadesłanych prac, została wybrana jedna. Należy ona do Leonardy Dąbrowskiej, która na swoim blogu p.t. „Blog Leonardy” dzieli się ze swoimi czytelnikami swoją wiedzą, swoim ogrodem i pasją. Chciałbym Was serdecznie zaprosić do przeczytania wybranego i nagrodzonego tekstu.

Złoty przepis na piękny ogród to jak złoty przepis na doby seks ☺ Myślisz, że istnieje? Piękny ogród i dobry seks tak, ale złoty przepis każdy musi sam wypracować. Każdego zadowala coś innego i nie da się napisać uniwersalnej recepty. Grunt to lubić to, co się robi, inaczej możemy ponieść porażkę na całej linii. W obu przypadkach 😉 Opowiem Wam o tym, co lubię ja: Lubię harmonię i lubię jak wszystko jest do siebie dopasowane. Dla mnie dobrze znaczy dużo.

Złoty przepis na piękny ogród
Złoty przepis na piękny ogród
Złoty przepis na piękny ogród

Ale dużo to nie jest dużo gatunków stłoczonych na niewielkiej powierzchni. Dla mnie dużo to jest wiele razy powtórzony ten sam… gatunek. W spokojnym połączeniu, dobrany kolorami, które współgrają ze sobą. Wprowadza to taki ład i harmonię. Chaos wywołuje we mnie niepokój i agresję, ale wysmakowane połączenia mnie uspokajają i powodują uśmiech na mojej twarzy. Sprawdzone rozwiązania jestem gotowa powielać w różnych kombinacjach. Z drugiej strony lubię szaleństwo i dynamikę. Nie wyobrażam sobie mojego ogrodu bez falujących pod oknem traw. Lubię się napracować ale lubię też odpoczywać. Nigdy nie zamykam się na nowości i chętnie podpatruję innych. Lubię przenieść na swój grunt podpatrzone gdzieś rozwiązania ale staram się zawsze dopasować je do swoich potrzeb i możliwości. Zakochuję się na zabój. W roślinach też.

I mój ogród jest do mnie idealnie dopasowany. Przynosi mi ukojenie, a kiedy trzeba napędza do działania. Jest jak wymagający kochanek. Kiedy trzeba pieści moje zmysły, innym razem domaga się stuprocentowej uwagi. A ja jestem przy nim spełniającą jego wymagania niewolnicą. Godzę się na wiele, ale jak to kobieta, w znany tylko sobie sposób przemycam też swoją wolę. Czasami jednak warto ulec i dać się poprowadzić. Poznać swój ogród, poznać warunki w nim panujące i to do nich dopasować rośliny. Wtedy mniejszym nakładem możemy cieszyć się ze wspólnego spełnienia.

Lubię przebywać w moim ogrodzie i lubię zaspokajać nasze wspólne oczekiwania i potrzeby. Czy długo trwało nim się dopasowaliśmy? Nie, bo mój ogród jest młodziutki, ale już wiem, w jakim kierunku na pewno go nie puszczę. Traktuję jak moje dziecko i jestem z niego dumna.

Jak doprowadzić do takiego stanu?

W myśl zasady o równouprawnieniu nie zaniedbujmy siebie i swoich pragnień. Kochasz róże? Posadź je. Będą kosztować Cię więcej pracy niż np. trawy, ale czymże byłby ogród bez królowej? Ja jestem gotowa poświęcić te dodatkowe godziny, dni pracy, by przyciąć wiosną, walczyć ze szkodnikami w sezonie, ściąć przekwitłe kwiaty latem…

Złoty przepis na piękny ogród

Kochasz motyle? Zaproś je do swojego ogrodu! Posadź rośliny, które je zwabią; nie tylko kwiaty, ale też kwitnące krzewy.

Złoty przepis na piękny ogród

Nie wyobrażasz sobie ciepłego poranka bez kubka kawy, śpiewu ptaków? To weź kawę w rękę i wyjdź do ogrodu, zobacz, czy masz drzewa które są lub będą schronieniem dla ptaków, zimą je dokarmiaj, a wiosną powieś budki lęgowe.

Złoty przepis na piękny ogród

Lubisz wieczorem siąść na tarasie z lampką wina? Nalej sobie 😉 i wsłuchaj się w cykanie świerszczy, rechot żab. Wsłuchaj się w swój ogród.

Złoty przepis na piękny ogród

A teraz… Zamknij oczy i popatrz na swój ogród z zamkniętymi oczami. Jak go widzisz? Dąż do tego, by był właśnie taki. Taki jak widzisz teraz pod przymkniętymi powiekami. Bo pamiętaj: „Dobrze widzi się tylko sercem(…)”

Leo – ze swojej strony jeszcze raz serdecznie dziękuję, że wzięłaś udział w konkursie i powiedziałaś nam jaki jest „Złoty przepis na piękny ogród” według Ciebie!

Złoty przepis na piękny ogród
Leonarda Dąbrowska, Wojciech Wardecki i Arkadiusz Ziębaczewski marketing manager – Agrecol Sp. z o.o.

PODOBNE ARTYKUŁY

5 Komentarze

Twój komentarz