Srebrny jubileusz – Związek Szkółkarzy Polskich w Ogrodzie Botanicznym UW

W dniu 19 października b.r. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego przy Al. Ujazdowskich 4 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 25. rocznicę powołania do życia Europejskiego Stowarzyszenia Szkółkarskiego – European Nurserystock Association (ENA) oraz Związku Szkółkarzy Polskich (ZSzP), na którą zostałem zaproszony.
Związek Szkółkarzy Polskich
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wyjątkowe wydarzenie, ważne pod względem symboliki, ponieważ tego dnia – jednocześnie w 19 krajach – zostaną posadzone pamiątkowe drzewa. W Warszawie zostanie posadzona wyjątkowo wartościowa, kolumnowa, polska odmiana dębu ‘Monument’. Uroczystego sadzenia dokonają Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy, dr Hanna Werblan-Jakubiec, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW oraz Wojciech Wróblewski, prezes zarządu Związku Szkółkarzy Polskich.

Dąb ‘Monument’
Quercus 'Monument'
Dąb ‚Monument’

Opis: Silnie rosnące drzewo liściaste o zwartej, szeroko kolumnowej lub jajowatej koronie. Po 10 latach osiąga 8 metrów wysokości. Gałęzie wyprostowane i skierowane ku górze. Liście sezonowe, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone z wierzchu, jasnoszare i owłosione od spodu, stosunkowo duże, do 18 cm. Kwiaty rozdzielnopłciowe, zielonkawe, niepozorne.

Wymagania: stanowisko słoneczne. Preferuje gleby świeże i głębokie, ale będzie dobrze rosnąć na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Całkowicie mrozoodporny. Odmiana o bardzo dekoracyjnej, geometrycznej formie, do sadzenia przy reprezentacyjnych budynkach, wjazdach, jako drzewo alejowe, w parkach i dużych ogrodach. Wykazuje wysoką odporność na mączniaka. Warto dodać, że dąb ten otrzymał w 2009 roku Złoty Medal na Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE.

 

Związek Szkółkarzy Polskich i Ogród Botaniczny UW

 

Relację z rocznicy opiszę u siebie na blogu. Już dziś zapraszam do śledzenia tego wydarzenia 😉 Ale zanim to nastąpi, zapraszam Was do zapoznania się z sylwetkami Europejskiego Stowarzyszenia Szkółkarskiego i Związku Szkółkarzy Polskich.

ena

Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarskie

jest międzynarodową organizacją, reprezentującą interesy producentów materiału szkółkarskiego z 19 krajów europejskich. ENA została powołana w 1991 r. w celu nawiązywania i zacieśniania relacji ekonomicznych, społecznych i kulturalnych na poziomie międzynarodowym. Członkami ENA są reprezentanci krajowych lub regionalnych stowarzyszeń branżowych. ENA reprezentuje ponad 17 tys. europejskich szkółkarzy, prowadzących uprawy na ponad 100 tys. ha i zatrudniających ponad 100 tys. pracowników. Ponad 80% obrotu roślinami w obrębie Unii Europejskiej odbywa się w krajach członkowskich ENA. Obecnie ENA skupia przedstawicieli organizacji szkółkarskich z 19 krajów: Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

 

Związek Szkółkarzy Polskich i Ogród Botaniczny UWZwiązek Szkółkarzy Polskich

powstał w 1991 roku. Jest stowarzyszeniem zrzeszającym producentów najwyższej jakości materiału szkółkarskiego roślin ozdobnych i owocowych: drzew, krzewów, pnączy i bylin. Misją Związku jest upowszechnianie wiedzy o roślinach, uświadamianie społeczeństwu roli roślin, ich korzystnego wpływu na zdrowie człowieka. Misja ta jest realizowana poprzez konferencje, szkolenia, wydawnictwa, strony internetowe, artykuły w prasie i programy telewizyjne. W ramach obchodów srebrnego jubileuszu ZSzP 29-30 listopada br. w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja Szkółkarstwo – Perspektywy Rozwoju, na którą serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych. Związek rekomenduje wydany w 2016 roku nowy katalog, o którym pisałem w artykule Katalog roślin 2016.

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. […] Po sadzeniu dębu odbyło się spotkanie organizatorów i uczestników podczas którego goście mieli okazję zapoznać się z informacjami o organizacjach świętujących jubileusz. Więcej na ten temat znajdziecie we wcześniejszym wpisie  Srebrny jubileusz – Związek Szkółkarzy Polskich w Ogrodzie Botanicznym UW. […]

Twój komentarz