Bambus do ogrodu

Od kilku lat z powodzeniem uprawiam bambusy u swoich klientów w ogrodzie. Wszystko zaczęło się od Poznania Sylwii Hennek z bambusowego snu. Na początku męczyłem ją pytaniami i prośbami, aby podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ta z cierpliwością udzielała mi wszystkich odpowiedzi. Z jej pomocą zacząłem promocję tych roślin wśród swoich klientów. Zacząłem wykorzystywać je w swoich realizacjach na balkonach, w ogrodzie i na tarasach.
Dziś mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że są to rośliny, które doskonale się sprawdzają w Polskich ogrodach i jak dla mnie są niezawodne!

Bambus do ogrodu

KROK PO KROKU

Należy pamiętać, że w przypadku BAMBUSÓW drzewiastych ich system korzeniowy jest niezwykle ekspansywny i potrafi rozejść się po ogrodzie jak perz albo mięta. Z tą różnicą… że jest silniejszy i większy!
Jednak jest na to sposób o którym napisałem Wam poniżej w kilku prostych krokach! Idźcie za mną krok w krok, a nikomu nie stanie się krzywda!

Stanowisko dla bambusa

1. Wybierz odpowiednie miejsce. Najlepiej słoneczne i ciepłe. Dobrze będzie, jeśli wybierzesz takie, które jest osłonięte od mroźnych wiatrów. Pod płotem, ogrodzeniem, pod ścianą! W okolicy innych roślin w ogrodzie. 

Myśl perspektywicznie kopiąc dołek dla bambusa

2. Wykop dół na głębokość przynajmniej 60cm. Pamiętaj, że taki bambus musi mieć miejsce do rozrastania się na szerokość, więc dół musi być PRZYNAJMNIEJ średnicę metra. Uwierz mi na słowo, ale jego późniejsze wykopywanie z barierą i dzielenie NIE należy do prostych i trzeba zrobić niezły Meksyk dookoła! myśl perspektywicznie i ucz się od osób, Które mają na ten temat wiedzę. 3. Brzegi wykopanego dołu należy wyłożyć barierą, która ograniczy rozrastania się silnych kłączy bambusów. Nadmiar bariery należy złamać w taki sposób, aby kłącza nie miały szansy wyjść przez jego szpary. Robienie bariery na tzw. Zakładka nie jest dobrym pomysłem! zachowaj ją sobie do książki

Bambus do ogrodu

Bariera dla bamusa

Bariera powinna wystawać nad ziemią max 10cm. Nie wkładaj jej na równo z podłożem. Kłącze potrafi szybko skorzystać z okazji i ukorzenić się poza barierą! Zaufaj mi. Jego usuwanie nie należy do fajnych jeśli nie pielęgnujesz regularnie ogrodu… 4. Na dno dołu nasyp świeżą, przepuszczalną i żyzną ziemię. Może to być ziemia  z ogrodowego kompostownika. Po nasypaniu ziemi, posadź roślinę na takiej samej głębokości na jakiej rosła i pamiętaj aby ziemia znajdowała się przynajmniej 10 cm niżej od górnej części bariery. 5. Po posadzeniu roślin należy bezwzględnie je podlać! Wierzchnią warstwę możecie wysypać korą sosnową.

Bambus do ogrodu

Bambusy na balkonie i tarasie.

Uwielbiam je w takich realizacjach z kilku powodów. Bardzo szybko rosną i w ciągu kilku miesięcy potrafią powiększyć swoją objętość dwukrotnie.
Tworzą przy okazji zielona ścianę, która pięknie wygląda! Także ich szum niezwykle uspokaja.

Tu należy jednak pamiętać.
Bambusy zazwyczaj powinniśmy traktować wtedy jako rośliny sezonowe, które przemarzają w donicach…. Choć uwaga! Małe miłe zaskoczenie! Na przełomie 2018 i 2019 zostawiłem bambusy na zimę w donicach u klienta na balkonie i ku zaskoczeniu, przezimowały. Zapewne to zasługa łagodniejszej zimy i tego, że były podlewane w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury były na plusie. I zapewne także dlatego, że rosną w dużych, zabezpieczonych na zimę donicach! Zobaczcie jak pięknie się prezentują w artykule poniżej

Z tego miejsca serdecznie zachęcam Was do eksperymentowania z tą rośliną w swoich ogrodach. Możecie je sadzić jako żywopłoty lub pojedyncze rośliny

❤


Podzielcie się koniecznie swoimi bambusiami jeśli takie macie!

PODOBNE ARTYKUŁY

6 Komentarze

  1. Bambus to piękna roślina.. I bardzo użyteczna. Rzeczy z bambusa są bardzo eko i przy tym wygodne 😉 A w ogrodzie bambus wygląda równie pięknie, zwłaszcza w japońskim

    • bambus – ohyda wyjątkowa, zasyfiłem nią ogród. Zwalczam od roku – stale odrasta. Nie sadźcie tego paskudztwa !

  2. Bardzo fajny poradnik, jak sadzić bambusa. Jeśli ktoś nie miał z tą rośliną do czynienia, to lepiej wierzyć autorowi na słowo i sadzić go tak, jak radzi.
    Bambus stał się mocno popularny w ogrodzie. Szybki przyrost, niezła odporność na nasze warunku klimatyczne i wygląd sprawiają, że ludzie chętnie go wybierają. Ale ja również z doświadczenia powiem, że trzeba wiedzieć jak go zasadzić, aby potem nie być zdziwionym odnajdując korzenie w najdalszych częściach ogrodu 🙂

  3. Bambusy są rzeczywiście piękne i ciekawie wyglądają w ogrodach. Z chęcią wykorzystam pomysł na posadzenie bambusa w donicy i ustawienie jej na balkonie, wygląda to naprawdę dobrze.

Twój komentarz