Ekologia w ogrodzie

Ekologia w ogrodzie to temat nieustannie powracający każdej wiosny. Już nie tylko chodzi o modę na bycie eko, ale i próbę przywrócenia równowagi ekologicznej w środowisku. Coraz większy dostęp do informacji sprawia, że jesteśmy bardziej świadomi naszego jednostkowego wpływu na  otoczenie. Oraz tego, że duże zmiany zaczynają się od małych kroków i nas samych. 

Ekologiczny czyli jaki

Ekologiczny czyli jaki? To często zadawane pytanie. Odpowiedz wcale nie jest taka jednoznaczna. Ekologiczny powinien oznaczać wywierający najmniejszy wpływ na środowisko i jego elementy. Logiczne jest, że akcja powoduje reakcję. Jeśli wpływamy negatywnie na naturę, ona odwzajemni się tym samym. Oczywiście działanie nie musi być natychmiastowe. Przecież doskonale znamy to z doświadczenia, że na efekty czasami trzeba czekać. 

Ekologiczna praca

Jeśli tak naprawdę chcielibyśmy wpisać się w trendy eko i na sto procent zacząć je stosować w naszych ogrodach, powinniśmy wrócić do podstaw pracy. Rezygnacja z narzędzi spalinowych i elektrycznych na rzecz ręcznych. Grabie zamiast dmuchawy do liści, sekator zamiast nożyc do żywopłotu. Naturalne nawozy jak kurzak, gnojówka czy guano. Zero oprysków chemicznych na rzecz naparów, nalewek i wyciągów z różnych roślin. Kompost obowiązkowo w każdym ogrodzie. Niestety z przykrością stwierdzam, że nie zawsze się tak da. O ile w ogrodach małopowierzchniowych, na balkonach czy tarasach jest to wykonalne, to na dużych zagospodarowanych terenach jest to już zdecydowanie trudniejsze. 

?

Jak zrobić, żeby dobrze robić

Ekologia w ogrodzie praktyka. Zasady stosowania płodozmianu, wysiewu poplonu zna większość ogrodników. Stosuje się je z powodzeniem w ogrodach warzywnych. Co jednak z ogrodami kwiatowymi, trawnikami czy żywopłotami, które w większości przypadków są roślinami wieloletnimi? Rośliny te rosnąc wiele lat w tym samym miejscu w naturalny sposób wyjaławiają ją. Oczywiście możemy zastosować sztuczne nawozy w postaci granulatów, oprysków, czy wersji sproszkowanej. Jednak chodzi nam o naturalne rozwiązania, bardziej naturalne i ekologiczne. Możemy więc zastosować naturalny nawóz w postaci gnoju. Niestety nie każdy ma do niego dostęp, a odpowiednio wysuszony i spreparowany produkt nie każdy ma w zasięgu ręki. Więc jak wspomóc odbudowę warstwy próchnicznej gleby? Gdyby tak zastosować……….

Bakterie glebowe

Nikogo nie dziwi stosowanie preparatów zawierających bakterie, stosujemy je powszechnie w przydomowych oczyszczalniach ścieków lub szambach. Dlaczego by nie zastosować podobnego preparatu przeznaczonego do gleby? Firma Hydroidea ma w swojej ofercie preparat EcoGerm Soil, który zawiera naturalne szczepy bakterii. Jest to wysoko skoncentrowany preparat zawierający niepatogenne bakterie. Jest to niezwykle istotne ponieważ nie zagrażają one zarówno ludziom jak i zwierzętom. Bakterie glebowe są niezwykle istotnym czynnikiem wspomagającym wiele procesów glebowych Dzięki nim właśnie gleba zostaje oczyszczona z niebezpiecznych związków. Przyczyniają się one do powstawania warstwy próchnicznej, uczestniczą w obiegu pierwiastków, zmniejszają znacząco populację niebezpiecznych grzybów.

Korzyści jakie daje preparat 

Zgodnie z tym jak producent czyli Hydroidea reklamuje swój produkt.  EcoGerm Soil to  preparat doglebowy zawierający naturalne szczepy bakterii saprofitycznych w dużym stężeniu oraz pożywkę startową. Pozytywnie wpływa na wzrost żyzności gleby – odbudowuje jej warstwę próchniczą oraz zwiększa potencjał retencyjny i sorpcyjny. Redukuje szkodliwe bakterie, pleśnie i wirusy, co ogranicza choroby roślin i podnosi wydajność plonów. Mikroorganizmy wchodzące w skład EcoGerm Soil przyspieszają rozkład materii organicznej i pełnią ważną rolę w obiegu pierwiastków. Dzięki temu ułatwiają roślinom pobieranie składników odżywczych z gleby i przywracają w niej równowagę mikrobiologiczną.W skład preparatu m.in. wchodzą bakterie z rodzaju: Streptomyces, Pseudomonas, Bacillus, Cellulomonas, Arthrobacter.

Ekologiczne nawozy

Idąc za ciosem powstał również ekologiczny nawóz do roślin EcoBio Stim.  Jest to naturalny nawóz organiczny. Przeznaczony do wszystkich rodzajów roślin. Zarówno domowych. ogrodowych jak i szklarniowych, ogródków warzywnych a nawet oczek wodnych. W skład produktu wchodzi odpowiednio suszony, sfermentowany i odkażony obornik kurzy. Dodatkowo dodano do niego bakterie mikoryzowe. Preparat zawiera mikroorganizmy wiążące azot z powietrza oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które roślina może wykorzystać w każdej chwili. Preparat można stosować w formie oprysku, lub do podlewania roślin.  

zestaw ekologiczny

Ekologiczne opryski

Ekologiczne opryski znane są od dawna.  Wyciągi z pokrzyw, wrotyczu i innych roślin stosowane są dość powszechnie.  Ekologiczny oprysk – EcoBio Spray w swoim składzie posiada  wyciąg z czosnku i papryki chili. Nie posiada on w swoim składzie, żadnych innych dodatków. Czosnek działa bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie. Charakterystyczny zapach odstrasza niektóre szkodniki. Papryczka chili posiada podobne właściwości, zapach i smak dodatkowo odstrasza zwierzęta takie jak króliki czy ślimaki. Połączenie tych dwóch wyciągów pozwoli zwalczyć mszyce, połyśnice marchwiankę, przędziorki i wiele chorób grzybowych i bakteryjnych. 

Zalety eko produktów

Bezspornie zaletami tych wszystkich produktów jest bezpieczeństwo w ich stosowaniu. Nie stanowią żadnego zagrożenia dla ludzi, dzieci, zwierząt domowych. Z powodzeniem możemy je stosować w okolicach oczek wodnych, stawów kąpielowych i terenów rekreacyjnych. Nie szkodzą też, tak ważnym dla ekosystemu zapylaczom jak pszczoły czy motyle. Wyprodukowane są tylko z naturalnych surowców przyjaznych środowisku i naturalnie w nim występujących. Wymagają  regularność w stosowaniu i tym samy w sprawdzeniu kondycji roślin.  Jest to zaletą, ponieważ szybciej reagujemy na problemy. Nie ma możliwości skażenia wód gruntowych takim preparatem. Dodatkowo stosowany w ogrodach warzywnych daje pewność, że nie zatrujemy się szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Wady 

Czy te preparaty mają wady? Jeżeli jesteśmy bardzo proekologiczni z pewnością nie mają. Jednak dla osób, które mają mniej radykalne podejście do tego tematu lub oczekują prawie natychmiastowych efektów znajdzie się kilka.  Z pewnością jest to obowiązek regularnego stosowania, aby efekt były widoczne. Mniejsze stężenie wymaga wytrwałości w stosowaniu. W przypadku na przykład oprysku ekologicznego jest to, słabsze działanie niż w przypadku chemicznego. Jeśli roślina jest bardzo mocno porażona szkodnikami lub chorobą grzybiczą i bakteryjną, naturalny preparat może sobie nie poradzić, a porażoną roślinę będzie trzeba usunąć. 

Podsumowanie

Decydując się na bycie ekologicznym w ogrodzie, trzeba zmienić nie tylko sposób myślenia, ale działania. O ile trudno zrezygnować z ułatwień jakimi są kosiarki, wertykulatory czy nożyce elektryczne, z pewnością możemy przynajmniej się postarać ograniczyć chemię stosowaną w naszych ogrodach i domach. Świadomość, że możemy bez stresu zjeść owoce wprost z krzaka jest bezcenna. Jeśli stosując preparaty naturalnego pochodzenia sprawimy, że nie zaszkodzimy pszczołom, motylom czy ptakom radość jest jeszcze większa. Od nas samych musimy zacząć zmieniać świat. Jeżeli jednak musisz korzystać z chemii, pamiętaj, aby robić to bardzo rozważnie. Stosuj się zawsze do zaleceń producenta. Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pamiętaj o okresie karencji oprysków i czasie w jakim go wykonujesz. Traktuj naturę łaskawie, a z pewnością się odwdzięczy. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz