Jak pielęgnować ogród w słoju?

To kolejny tekst z cyklu, poświęconego ogrodom w szkle. Z poniższego dowiecie się, jak pielęgnować ogród w słoju. To o tyle ważne, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziecie mieć gwarancję, że rośliny będą zdrowo rosnąć i rozwijać się. Zapraszam do przeczytania!

Jak pielęgnować ogród w słoju?

Przede wszystkim należy zapewnić słojowi odpowiednie stanowisko. Możecie zadać pytanie: a jakie to jest odpowiednie stanowisko, co to dokładnie znaczy? Wybierając miejsce dla Waszego nowego słoja pamiętajcie, żeby było to stanowisko z jak największą ilością jasnego światła. I nie chodzi tutaj o ilość promieni słonecznych, które przebijają się przez szybę, bo one mogą spalić Wasze rośliny…

Jak pielęgnować ogród w słoju?
Bezwzględnie należy pamiętać, że szkło, w którym są posadzone rośliny, działa jak soczewka. Znaczy to tyle, że skupia promienie słoneczne i powoduje, że powietrze wewnątrz słoja dużo szybciej nagrzewa się, w wyniku czego roślina może się ugotować (białko zetnie się jak w jajecznicy i zamiast ogrodu w słoju będziecie mieć mogiłę).

Cały słój może pójść na zmarnowanie w ciągu jednego dnia, jeżeli będzie upalna pogoda. Zawczasu zadbajcie o dobór odpowiedniego stanowiska, aby – kolokwialnie mówiąc – nie wyrzucić pieniędzy w błoto. W tym wypadku lepiej jest chwilę pomyśleć niż później płakać nad rozlanym mlekiem 😉

PODLEWANIE

Nie ma złotego przepisu na ilość wody, którą trzeba dostarczyć do słoja. W każdym mieszkaniu panują inne warunki. Jedne mieszkania są cieplejsze, inne chłodniejsze. Jedne mają więcej światła, inne mają go mniej.
To co, mogę Wam poradzić w sprawie podlewania ogrodu w słoju, to obserwować go. Musicie nauczyć się rozpoznawać, kiedy należy go podlać. O tym, że trzeba dostarczyć wody będzie świadczyć kolor ziemi – stanie się lekko matowa i zaczniecie widzieć jej strukturę przy ściance naczynia.

Jak pielęgnować ogród w słoju?

To najlepszy sygnał, że należy podlać Wasz ogród. Same rośliny także sygnalizują, czy mają za dużo czy za mało wody. Żółknące liście są najczęściej objawem przelewania rośliny. Jeśli takie objawy widzicie w Waszym słoju, należy zmniejszyć ilość dostarczanej H2O. Jeśli liście zaczynają brązowieć, to najczęściej objaw niedostatecznej ilości wody.  Do podlewania możecie używać konewki lub pipety, dostarczając wodę bezpośrednio pod roślinę. Możecie także lać wodą po ściankach naczynia, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że powstaną po tym zacieki jak na szybach kabin prysznicowych.

Jak pielęgnować ogród w słoju?

NAWOŻENIE

Należy pamiętać, że słój jest przestrzenią zamkniętą. Nie ma możliwości powiększenia jego powierzchni czy rozciągnięcia ścianek przez roślinę. Jeżeli wykorzystaliście do sadzenia świeżą ziemię, powinna mieć ona wystarczającą ilość składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju rośliny. Jeżeli zaczniecie regularnie nawozić Wasze słoje, rośliny zaczną intensywnie rosnąć i bardzo szybko wypełnią ich przestrzeń, w wyniku czego będziecie zmuszeni do szybkiego przesadzenia i podzielenia roślin.


Osobiście zalecam stosowanie nawozów humusowych, które są bezpieczne dla roślin i pozwalają na zachowanie równowagi w glebie, a przy tym nie ma ryzyka przenawożenia roślin. Klasyczne nawozy rekomenduję tylko w ostateczności i formie prewencyjnej. To znaczy wtedy, gdy wystąpią charakterystyczne objawy świadczące o braku składników pokarmowych. Mam tu na myśli jasne liście, chlorotyczne plamy lub wyraźne uwidocznienie nerwów u roślin gdy nie jest to cecha charakterystyczna odmiany.

PRZESADZANIE

Prędzej czy później nadejdzie moment, gdy rośliny trzeba będzie przesadzić lub podzielić. Będzie to miało miejsce w przypadku tych egzemplarzy, których regularnie nie przycinaliście i nie kontrolowaliście ich wielkości. Zanim przystąpicie do przesadzenia, rośliny należy obowiązkowo podlać. Zróbcie to około półtorej godziny przed przystąpieniem do zabiegu. Po tym delikatnie wyciągnijcie wszystkie elementy dekoracyjne ze słoja, tak aby nie uszkodzić ani jego, ani roślin.

Za pomocą łyżki stołowej lub łopatki ogrodniczej spróbujcie delikatnie podważyć roślinę. Możecie także przechylić słój na bok i spróbować zsunąć roślinę na boczne ściany naczynia. Następnie delikatnie spróbujcie wyciągnąć ją przez otwór naczynia, położyć na stole i podzielić ostrym sekatorem lub posadzić do tradycyjnej donicy. Słój ponownie będzie nadawać się do zagospodarowania. Możecie stworzyć nową kompozycję lub dokładnie taką samą, jak wcześniej.

W tych czterech punktach wymieniłem wszystkie najistotniejsze zagadnienia, Już wiecie, jak pielęgnować ogród w słoju 🙂

Z cyklu tekstów o ogrodach w słoju możecie dowiedzieć się:

Jaki słój wybrać do stworzenia ogrodu w szkle?

Ogród w szkle: jakie materiały są potrzebne do jego stworzenia?

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

Twój komentarz