Paprocie do mieszkania i biura

Paprocie do mieszkania i biura

Łacińska nazwa nefrolepis pochodzi od nerkowatych listków (nephros = nerka, lepis = łuska). Tak jak lekarz od nerek nefrolog;). Jest to roślina której nie zaliczam do łatwych w uprawie – zwłaszcza w okresie zimy, kiedy są włączone grzejniki i powietrze staje się suche.

W naturze paprocie rosną w poszyciu lasów, gdzie panuje największa wilgotność i dociera mniejsza ilość światła. Mimo legend o kwiecie paproci… ona NIGDY nie zakwitnie 😉 Należy do grupy roślin które wytwarzają zarodniki (brązowe kropki na spodzie liści)

Nie wiem czy wiecie, ale paprocie ujemnie jonizują powietrze w naszym mieszkaniu co dobrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

W domu od wielu lat opiekowałem się paprocią swojego taty i opowiadał, że jak ktoś w domu choruje, paprocie chorują razem z właścicielem. Coś w tym było;) Ale nie tłumaczyłem, że wynikało to z faktu, że podczas choroby leżało się w łóżku, i nie podlewało roślin…i to z tego powodu reagowała schnięciem liści;).

W naszych domach jest już wiele odmian o liściach rosnących do góry, zwisających, listkach pojedynczych i pierzastych. Paprocie są bardzo ozdobne i podczas epoki wiktoriańskiej była główną ozdobą korytarzy i salonów. Dla ciekawostki, liście niektórych niektórych odmian, mogą dorastać nawet do dwóch metrów!!!
Jakie warunki zapewnić paproci aby pięknie rosła:
Wybierając stanowisko musimy zapewnić jej miejsce do którego dociera rozproszone światło. Z doświadczenia mogę stwierdzić, że lepiej rośnie w miejscu widnym. Radzi sobie także w pólcieniu i cieniu. Nie stawiajmy jej przy właczanych grzejnikach czy w kuchni narażając ją na tłuste opary – mam tu na myśli kuchnie przemyslowe, w których gotuje się na duża skalę na tłuszczach. Znam ludzi, którzy trzymają paprocie własnie w kuchni, i rosną w niej jak SZALONE. Możliwe, że wynika to z większej wilgotności powietrza, jakie powstaje podczas gotowania.

Najtrudniejszym okresem dla paproci w mieszkaniu i biurze, jest okres jesienno-zomowy. Włączane grzejniki i klimatyzacje mocno osuszające powietrze. Aby paproć sobie poradziła w tym czasie, musi mieć zapewnioną niższą temperaturę. Wtedy będzie w stanie znieść chwilowy spadek wilgotności powietrza.

W okresie wiosenno letnim, (od marca do września) zapewniamy regularne podlewanie. Czynność ta  zapewni zdrowy wygląd rośliny. Ziemia musi być stale wilgotna. Przesuszenie jej spowoduje że zaczną schnąc liście. Do podłoża można dodawać żele, posiadajace umiejętność magazynowania wody i oddawania jej rośłinie w miarę zapotrzebowania.

Aby paprocie ładnie rosły, nalezy im pomóc stosując odpowiednie nawożenie.

Osobiście stosuję nawożenie dolistne. Taki sposób nawożenia, zapewni roślinie ciemnozielony kolor i zwiększy wilgotność powietrza. Należy pamiętać, że jest to uzupełniający sposób nawożenia. Tradycyjny sposób nawożenia doglebowego dla roślin ozdobnych z liści powinien być głównym sposobem nawożenia. Nawożenie doglebowe wykonujemy co 2-3-tygodnie od kwietnia do października. Zbyt duże dawki nawozu podczas podlewania, mogą spowodować że roślina zacznie chorować z powodu zasolenia ziemi.

Wczesną wiosną możemy rozpocząć przesadzanie  i tylko wtedy kiedy jest to już konieczne. Paproci służą donice przyciasne. W przypadku wyrastających wąsów (rozłogi), obwiąż nimi bryłę korzeniową i posadź roślinę razem z nimi do nowej donicy. Wyrosną z nich nowe rośliny zagęszczając paproć od dołu.

Ziemia do sadzenia paproci musi być bogata w próchnicę i mieć kwaśny odczyn – w sklepie dostaniesz ziemię do paproci. Na dno doniczki wsypujemy drenaż z keramzytu, dzięki czemu roślina po nadmiernym podlaniu nie będzie stać w wodzie.

Jeżeli jedna paproć to dla ns za mało, możemy rozpocząć jej rozmnażanie.

Przy przesadzaniu dużych roślin, możemy ją podzielić za pomocą ostrego noża. Dzieli się  na połowę lub na ćwiartki i każdą część sadzimy w innej doniczce.Dzięki tej metodzie będziemy mieć kilka mniejszych roślin. Po takim zabiegu rozmnażania roślina będzie to odchorowywać i na pewno zgubi trochę liści. Ale nie trać cierpliwości i daj jej czas na odchorowanie…

Jakie temperatury służa paproci w naszy mieszkaniu i w biurze?

Wiosną – max do 24ºC wyższe temperatury nie służą paproci. Zimą w czasie spoczynku postarajmy się jej zapewnić 10-15ºC.

Stając przed decyzją związaną z zakupem paproci, musimy wiedzieć jakie ma być jej zastosowanie

Może zostać wykorzystana do wystroju mieszkań w koszach roślinnych, jako roślina wisząca, wolnostojąca w kwietnikach, do ogrodów zimowych, do obsadzenia „zielonych ścian”

Na wiosnę można je wystawiać do ogrody w zacienione miejsce, bardzo ładnie zregeneruje się po okresie spoczynku.

Dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin lubiących wysoką wilgotność powietrza.

Bywa, że czasem PAPROĆ CHORUJE:
zarodniki za pomocą których roślina się rozmnaża

Listki brązowieją i opadają – za sucho! Zwiększ ilość wody podczas podlewania. Czasem lepiej podlewać mniejszymi ilościami ale częściej. Zacznij zraszać roślinę przegotowaną wodą.

Liście są blade, lekko żółte, ale nie opadają – zacznij nawożenie rośliny i przesadź ją do nowej ziemi i doniczki

Liście żółte, opadają – za dużo podlewasz roślinę. Zmniejsz ilości podlewania, po 30 minutach wylewaj wodę z podstawki. Pamiętaj aby na dnie doniczki znalazł się drenaż

Na spodzie liści brązowe, wypukłe regularnie rozłożone kropki – SPOKOJNIEJ to zarodniki za pomocą których roślina się rozmnaża. Nie zeskrobuj ich i nie obcinaj liści.

WSKAZÓWKI:

– Nie stawiaj paproci nad grzejnikami. Przy suchym powietrzu zacznie gubić liście i szybko straci swój ładny wygląd.

– Stawiajmy doniczkę na podstawkach wypełnionych wilgotnym keramzytem

– Zraszaj paproć – podziękuje Ci swoim wyglądem

– Zapewniaj dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu którym rośnie paproć

INNE PAPROCIE:

Odmiany Nefrolepisa:

– Nephrolepis exaltata „Boston – najpopularniejsza odmiana. Dobrze prezentuje się zarówno w stojących jak i wiszących doniczkach. Ma gęsty i zwarty pokrój. Grzebienie liści lekko opadają. Gładkie listki są soczyście zielone

– Nephrolepis exaltata „Can Can – odmiana polecana do uprawy w doniczkach wiszących. Bardzo szybko rośnie. Liście są silnie karbowane i powcinane. Początkowo rosną pionowo do góry, z czasem jednak zaczynają opadać – ze względu na duży ciężar.

– Nephrolepis biserrataMacho„. Dobrze prezentuje się w dużych pojemnikach – stojących i wiszących. Ma otwarty pokrój, szerokie, skórzaste liście. Listki dochodzą do 2 cm długości

– Nephrolepis exaltata „Corditas. Karłowata odmiana jest idealna do mniejszych doniczek. Pierzaste liście osiągają długość max. 30 cm. Podniesione łodygi są zwarte i gęsto pokryte ciemnozielonymi listkami, które z wiekiem ciemnieją

INNE Paprocie do mieszkania i biura

Zanokcica gniazdowa – Asplenium nidus – Bardzo dekoracyjna paproć, Jej wzniesione liście tworzą rozetę.

Zanokcica – Asplenium

Płaskla łosioroga – Platycerium bifurcatum – zwana popularnie „rogami łosia”. Bardzo lubię tę paproć, osiąga duże rozmiary i nadaje się do sadzenia w wiszących koszach.

Płaskla łosioroga – Platycerium bifurcatum

– Adiantum klinowate – Adiantum raddianum – delikatna i bardzo ozdobna paproć o delikatnych jasnozielonych liściach. ABSOLUTNIE nie znosi zasuszonej ziemi co spowoduje błyskawicznym zasychaniem.

Adiantum

– Orliczka kreteńska – Pteris cretica –  jej odmiany mogą mieć liście o różnych odcieniach zieleni.

Orliczka – Pteris

– Flebodium złociste – Phlebodium aureum – ma silnie powcinane, dekoracyjne liście, które przybierają niebieskozieloną barwę. Nazwa tej paproci pochodzi od żółtego zabarwienia zarodni, występujących na spodniej stronie liści

Phlebodium ‚bluestar’

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz