Pelargonia

Każdego roku zastanawiamy się jakie kwiaty mają zagościć na naszych balkonach i tarasach. Powinny one być piękne, kolorowe, wytrzymałe na warunki atmosferyczne, odporne na szkodniki, długo i obficie kwitnąć, komponować się z innymi roślinami. Uff, chyba o niczym nie zapomniałem. Wybór wydaje się bardzo prosty. Pelargonia to strzał w dziesiątkę.

Pelargonium peltatum Coccorino

Dlaczego właśnie pelargonia

Pelargonia ma bardzo wielu miłośników. Jest to roślina która gości w naszych domach od pokoleń. Babcie trzymały ją na parapetach jako kwiaty domowe. Wielu z nas doskonale pamięta ich charakterystyczny zapach i piękne czerwone kwiaty. Obok na oknach stało także geranium, znane jako anginka. Pachnące pięknie cytryną. To także odmiana pelargonii pachnącej. Rośliny te były wszechobecne. Dlaczego właśnie one? Ponieważ łatwość ich uprawy, szeroka dostępność i prozdrowotne właściwości były bardzo cenne. W chwili obecnej mamy dostęp do każdego gatunku roślin na wyciągnięcie ręki, lub kliknięcie myszką. Jednak pelargonia nie traci zwolenników, a wręcz przeciwnie. 

fot. Pelargonium for Europe

Czas pelargonii

Zwykle nie możemy się doczekać, kiedy  ukwiecimy nasze donice.Czekamy na pierwsze słoneczko i kupujemy gotowe sadzonki pelargonii. Korzystając z dobrej pogody pędzimy na balkony i tarasy. Potem obsadzamy wszystko co się da. Cieszymy się pięknym widokiem i nagle przychodzi przymrozek. Pelargonia pochodzi z Afryki i niestety nie jest odporna na mróz. Dlatego należy ją wystawiać na dwór dopiero po 15 maja czyli Zimnej Zośce. Jeżeli jednak posadziliśmy ją w skrzynkach czy doniczkach wcześniej, koniecznie należy ją zabezpieczać wieczorami przed przymrozkiem. Roślina narażona na zimne powietrze zmieni kolor, kwiaty zaczną odpadać i trudno jej będzie wrócić do formy.  

pelargonia

Popularna pelargonia 

Popularność pelargonii nie opiera się na jej pospolitości. Wręcz przeciwnie, nowe odmiany, które dostępne są na rynku pokazują jaką szlachetną jest rośliną. Jej ozdobą są już nie tylko kwiaty, które występują w wielu wariantach kolorystycznych. Mogą też mieć zupełnie różne kształty, i wielokolorowe płatki. Ale i liście, przybierające różne kształty i kolory. Wszystko razem stanowi harmonijna całość. Producenci nie zapomnieli także o zapachu. Dostępne są odmiany o zapachu cytryny, mięty czy jabłka. Wszystko to składa się na popularność tych kwiatów. 

Pelargonia kwiat który leczy

Ogrodnicy stosują pelargonię jako niezawodną roślinę, która będzie zdobiła całe lato, aż do późnej jesieni obsadzone nią miejsca. Ma ona jednak i inne zastosowania. Stała się ona dość powszechna w medycynie i kosmetologii. Dostępne są preparaty z wyciągami z pelargonii, które podnoszą odporność, wspierają organizm w walce z przeziębieniami i kłopotami z układem oddechowym. Łagodzi on kaszel i działa przeciwwirusowo. W kosmetologii olejek z geranium jest powszechnie stosowany, jako dodatek dezodoryzujący do kosmetyków i perfum. Jest on także powszechnie stosowany w kremach, balsamach lub żelach. 

Bezpieczna roślina

Pelargonia bez dwóch zdań jest po prostu niezastąpiona w naszych ogrodach. Nie tylko jako wspaniała roślina ozdobna czy produkt kosmetyczny. Pelargonia jest także łakomym kąskiem dla owadów. Bujnością kwiatostanów przyciąga do siebie wszystkie owady zapylające. Posiadając ją możemy oglądać przylatujące motyle czy pszczoły. Dzięki temu nasz ogród będzie także stołówką dla owadów. Jeżeli jednak pozazdrościmy owadom możliwości skosztowania pelargonii, warto wiedzieć, że jest to także roślina jadalna. Kreatywność w kuchni  pozwala na wykorzystywanie roślin o odmianach pachnących do ozdabiania wszelkich potraw oraz szukania nowych oryginalnych smaków. Pelargonia jest bezpieczna zarówno dla ludzi jak i zwierząt. 

Sama czy w duecie 

Bez wątpienia pelargonia bez względu na to jaką odmianę jej wybierzemy, bluszczolistną, angielską czy rabatową doskonale będzie się prezentowała. Warto jednak wprowadzić urozmaicenie w postaci kompozycji wielokwiatowych. Pelargonia idealnie się do tego nadaje. Z łatwością możemy tworzyć wielopoziomowy układ roślinny. Dzięki temu nasze donice nabiorą indywidualnego wyglądu. Pelargonia idealnie będzie się komponować z roślinami takimi jak bakopa, komarzyca, wilec ziemniaczany, lobelia, sanwitalia, bidens. Jeśli dodamy do tego trawy na przykład rozplenicę, uzyskamy lekkość i indywidualny charakter. 

Inne spojrzenie na pelargonię

Patrząc na pelargonię widzimy piękny kwiat ogrodowy. Gdyby jednak zmienić spojrzenie na niego. Potraktować jak domową roślinę lub kwiat cięty? Pelargonia angielska doskonale nada się jako roślina typowo domowa. Jej pokrój i kolor idealnie wpasuje się w każde wnętrze. Zarówno te o nowoczesnym charakterze jak i bardziej stonowanym stylu. Kwiaty pelargonii są niezwykle trwałe. Dlatego warto pomyśleć  nich jak o kwiatach ciętych do wazonu. We florystyce są one coraz częściej wykorzystywane do tworzenia wiązanek ślubnych, lub ozdabiania włosów panny młodej. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.  

Jak jej nie kochać

Jak nie kochać pelargonii? Każdego roku zadaję sobie to pytanie. Oczywiście zawsze znajdą się tacy, którzy powiedzą nie da się. Jednak z doświadczenia wiem, że te kwiaty mają więcej przyjaciół niż wrogów.  I nie jest to spowodowane tylko i wyłącznie ich niebanalną urodą. Jako ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem wiem, że każdy sobie poradzi z tą rośliną. Jeśli zależy ci na ładnym ukwieconym tarasie, balkonie czy werandzie to przy odrobinie inspiracji stworzysz coś niesamowicie pięknego. Dodatkowo uda się to niewielkim nakładem pracy. Na stronie Pelargonium for Europe oraz na YouTube znajdziesz jeszcze więcej wiedzy i natchnienia, by stworzyć swój własny pelargoniowy raj. 

PODOBNE ARTYKUŁY

2 Komentarze

  1. Bardzo interesujący artykuł. Kocham pelargonie i co roku sadzę je w niezliczonej liczbie skrzyneczek i doniczek. Pół na pół z surfiniami, które też kocham 😉 Pozdrawiam cieplutko 🙂

Twój komentarz