Perowskia łobodolistna czyli rosyjska szałwia

Perowskia łobodolistna (Perovskie atriplicifolia). Jeśli jeszcze nie masz jej w swoim ogrodzie, czas to zmienić. Ta niezwykle ciekawa roślina, przypominająca lawendę, zaczyna zdobywać u nas popularność. Szerokie walory estetyczne i bogata możliwość jej zastosowania przekonuje nas coraz bardziej do używania jej w naszych realizacjach.
Perowskia i brzoza brodawkowata 'Youngii'
Perowskia i brzoza brodawkowata ‚Youngii’

Perowskia łobodolistna z daleka przypomina kwitnącą lawendę. Bylina ta kwitnie w lipcu i sierpniu. Posiada srebrzyste liście oraz pędy, na których całej długości rozmieszczone są drobne kwiaty. Perowskia jest rośliną miododajną. Świetnie nadaje się na komponowanie z trawami ozdobnymi, jeżówką i rudbekią. Można stosować ją na balkonach i tarasach – w tym roku zastosowałem perowskię w jednej z moich realizacji na tarasie w Warszawie, sadząc ją z brzozą. Pięknie się prezentuje na rabatach bylinowych.

Podlewanie perowski jest bardzo proste. Ta roślina posiada dobrze rozbudowany system korzeniowy, dlatego dobrze radzi sobie z suszą. Częstsze podlewanie zalecane jest głównie w sytuacjach, gdy sadzimy młode rośliny z nierozbudowanym systemem korzeniowym i w okresie długiego braku opadów. Innym ważnym aspektem jest nawożenie perowski. W przypadku tej rośliny dodatkowe nawożenie nie jest konieczne. W zupełności wystarczy, gdy posadzimy ją w świeżej ziemi. Ale nawożenie z pewnością jej nie zaszkodzi, więc jeżeli przy wiosennym nawożeniu rozsypiecie pod nią nawóz, nie wyrządzicie jej tym krzywdy.

Perowskia łobodolistna (Perovskie atriplicifolia),

Zabiegi pielęgnacyjne – aby w nowym sezonie na silnych i zdrowych pędach pojawiły się piękne kwiaty, pamiętajmy o ich przycięciu po zimie tuż nad ziemią (do 10 cm).

Perowskia łobodolistna `Niebieski Spire '
Perowskia łobodolistna `Niebieski Spire ‚

Wymagania perowski – pamiętajmy przede wszystkim, aby sadzić ją na miejscach o dużym dostępie światła. Roślina lubi stanowiska osłonięte przed chłodnymi wiatrami. Dobrze rośnie na glebie zasadowej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej. Choć może się zdarzyć, że perowskia zimą przemarznie, to jej atutem jest szybki odrost pędów po wcześniejszym przycięciu. Rozmnażanie perowski – możemy rozmnażać poprzez podział kęp lub odcinanie wiosną sadzonek z nasady rośliny. Drugim sposobem jest rozmnażanie z nasion. Osobiście jednak zachęcam do kupowania roślin w centrach ogrodniczych.

Perowskia łobodolistna (Perovskie atriplicifolia),

Ciekawostka na temat perowski – perowskia posiada jadalne kwiaty, które możemy wykorzystać przygotowując różne posiłki. Jest nazywana „rosyjską szałwią”, ponieważ za sprawą tarcia jej pędów (a także liści) wydaje z siebie woń przypominającą zapach szałwii.

Polecane odmiany perowski

Perowskia łobodolistna Lacey Blue ‚Lissit’ – niższa odmiana o drobnych kwiatach, sięgająca wysokości 50- 70 cm. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i umiarkowanie wilgotnych. Zakwita już na przełomie czerwca i lipca.

Perowskia łobodolistna `Blue Spire’ – odmiana ‚Blue Spire’ cechuje się powcinanymi, szarozielonymi liśćmi. Dorasta do wysokości 1,2 m i 1 m szerokości. Kwiaty rosną na wyprostowanych pędach w kolorze szaro-białym. „Blue Spire” zakwita na przełomie sierpnia i września. Za sprawą szarych łodyg perowskia jest rośliną ozdobną również zimą.

Mam nadzieję, że zechcecie zrobić miejsce dla tej rośliny w swoim ogrodzie, na balkonie lub tarasie 🙂

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

Twój komentarz