Rośliny, które miały największy wpływ na ludzkość.

Rośliny, które miały największy wpływ na ludzkość zostały poznane dawno temu. Zbieractwo od zawsze było nieodłączną częścią życia człowieka. Małymi krokami przekształciło się w rolnictwo. W obecnej chwili nie wyobrażamy sobie życia bez płodów rolnych. Świeże nowalijki na wiosnę, sałata, młode ziemniaczki, pomidorki, rzodkiewki. Kto tego nie kocha? Dawniej trzeba było czekać na to cały rok. W chwili obecnej mamy to wszystko na wyciągnięcie ręki. Truskawki, czereśnie, borówki są dostępne całorocznie. Nasza dieta może być bogata w świeże warzywa i owoce cały rok.  Jednak są rośliny, które w sposób szczególny wpłynęły na ludzkość.

Rośliny jadalne

Wiadomo człowiek, aby żyć musi jeść.  Zboża, rośliny oleiste, korzeniowe, warzywa, owoce. Rośliny te są tak naturalne w naszym życiu, że nawet nie zwracamy już na nie uwagi. Szerokie zastosowanie tych roślin na całym świecie moim zdaniem jest godne pierwszej pozycji. Ze zbóż robi się mąkę, z niej zaś setki produktów. Chleb, bułki, bagietki, ciasta. Nikt sobie nie wyobraża codziennego funkcjonowania bez pieczywa czy przysłowiowej miski ryżu. Nie mniej równie ważne są te rośliny w produkcji alkoholu. Na całym świecie istnieją endemiczne jak i globalne rośliny potrzebne do jego produkcji. Czy zrobimy go z żyta, jęczmienia, agawy, ryżu czy ziemniaków, chmielu na pewno osiągniemy wymarzony błogostan.  

chmiel

Rośliny dające błogostan

Konopie Indyjskie – Marihuana. Światowy rynek wart jest ca 350 miliardów $ Jedna z najpopularniejszych używek nie wszędzie legalna. W ostatnich latach mocno lansowane są jej właściwości lecznicze. Nie zdajemy sobie sprawy ile dzieł wielkich i ponadczasowych by nie powstało gdyby nie specyficzne samopoczucie po jej zażyciu. To samo dotyczy krasnodrzewów czyli rośliny znanej jako krzew koka czy dobrze znanego wszystkim maku, z którego produkuje się opium.

Rośliny które miały największy wpływ na ludzkość

Rośliny, jako materiał budowlany

Sosna, świerk, jodła – najbardziej popularne drewno budowlane.  Obecnie bardzo popularne przy produkcji mebli.  Jednak zanim ktoś pomyśli o meblach zastanowi się gdzie je trzymać. Bardzo ważną potrzebą człowieka jest zapewnienie sobie dachu nad głową. Wraz z rozwojem miast i wsi jest wielkie zapotrzebowanie na drewno do celów budowlanych. Obecnie jest podstawowym surowcem całego przemysłu drzewnego obejmującego wiele dziedzin naszego życia. Podłogi, ogrodzenia, więźba dachowa, nawet opał. To w dużej mierze zawdzięczamy roślinom.

Rośliny które miały największy wpływ na ludzkość

Dawne czasy

Zanim nastała era domów murowanych, wiadomo były drewniane, gliniane, lepianki, szałasy. Jednak, co nam z domu jeśli nie mogliśmy go obronić. Tu właśnie rola roślin. Cis pospolity. Polska pod panowaniem Władysława Jagiełły była licząca się siłą militarną w średniowiecznej Europie. Stąd duże zapotrzebowanie na sprzęt wojskowy. Wyobraźmy sobie jest XV wiek rok 1423 król wprowadza ochronę gatunkową cisa w Statutach Wareckich. Drewno cisowe było najlepsze do produkcji łuków, kusz, tarcz. W ten oto sposób walory militarne cisa spowodowały jego ochronę, która trwa nieprzerwanie prawie 600 lat. Nie wiadomo jak potoczyłaby się historia naszego kraju gdyby nie cis pospolity.

Rośliny które miały największy wpływ na ludzkość

Podróże małe i duże

Człowiekowi zawsze było mało. Nauczył się jak uprawiać rolę dla pozyskania płodów rolnych. W związku z tym zaczął wycinać lasy, budować wsie i miasta, do których zużywał drewno. Żeby móc bronić już posiadanych dóbr miał broń z drewna. W związku z tym że wciąż było mało, nauczył się budować statki, niespodzianka też z drewna. Gdy już posiadł odpowiednia wiedzę wybrał się w świat i co tam znalazł?

Drewno egzotyczne – Machoń, Teak, Balsa. Ponieważ człowiek od zawsze dążył do otaczania się rzeczami mocno luksusowymi, wciąż ich szukał. Od wieków odbywały się podboje nowych niezbadanych kontynentów nie tylko drogą morską, ale i lądową. Drewno egzotyczne, które jest odporne na trudne warunki atmosferyczne, długotrwałe działanie słonej wody, słońca, wiatru umożliwiło podróże na dalsze odległości. Jednocześnie stało się idealnym materiałem budowlanym.

Rośliny które miały największy wpływ na ludzkość

Zamknięte koło

Rośliny które miały największy wpływ na ludzkość

Właśnie tak koło się zamyka. Ponieważ nauczyliśmy się, produkować żywność i alkohol. Podobnie jak wybudowaliśmy miasta i wsie. Podróżujemy też jachtami dla przyjemności. Rośliny niejadalne, a jedynie ozdobne sadzimy w naszych ogrodach, na tarasach i balkonach. Dlatego często tarasy, pomosty zadaszenia, wykonane są z drewna egzotycznego. Coś co kiedyś było przymusem jak drewniana chatka, na chwilę obecną jest synonimem luksusu.


Tu korzystając z okazji zapraszam do przeczytania artykułu:

https://www.facebook.com/WOGRODZIE/

PODOBNE ARTYKUŁY

5 Komentarze

  1. Świetny artykuł, trzeba doceniać obecne czasy jakie by nie były.
    PS. Jak dla mnie do roślin dających błogostan dopisałabym lawedę 😉 Jej zapach działa uspokajająco i odprężająco.

Twój komentarz