Storczyk – jak uprawiać?

Storczyki, nazywane również orchideami, zyskały szerokie grono miłośników z powodu pięknych kwiatów. W tym tekście udzielimy Wam kilku porad, które pozwolą cieszyć się ich obfitym i długim kwitnieniem, a także poszerzą Waszą wiedzę na temat ich właściwej pielęgnacji. Tu znajdziecie odpowiedź na pytanie jak uprawiać storczyki.

Jak uprawiać storczyki

Większość storczyków, które możemy kupić w sklepie, pochodzą z regionów tropikalnych, gdzie średnia temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie od 25 do 30°C. W tamtych warunkach rosną jako epifity, tzn. że rosną na innych roślinach, które służą im jako podpory i nie wyrządza im krzywdy. Wodę pobierają za pomocą korzeni powietrznych. Życie w koronach drzew, pozwala zapewnić lepszy dostęp do światła.

Dlatego też najlepszym miejscem do ich uprawy w domu będzie bardzo jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko.

Jak uprawiać storczyki

Najczęściej uprawiane u nas tropikalne storczyki należą do rodzaju Phalaenopsis (ćmówka). Dostępne na rynku mieszańce charakteryzują się bardzo długim okresem kwitnienia, które w dobrych warunkach może trwać od trzech miesięcy do nawet roku. Ich kwiaty mają szeroką paletę kolorów i ich odcieni, od bieli, przez róż, fiolet i bordo. Kwiaty mogą być wielokolorowe, prążkowane czy nakrapiane.

Co musimy zapewnić storczykowi, aby ładnie rósł i kwitł?

Jak uprawiać storczykiPodłoże dla storzyków

musi charakteryzować się dużą przepuszczalnością i zapewnić korzeniom swobodny dostęp do powietrza. Idealne podłoże do stroczyków to mieszanka kory, włóknistego torfu, włókna kokosowego i perlitu. W centrach ogrodniczych jesteśmy w stanie kupić gotowe podłoże do uprawy storczyków.

Nawozy do storczyków

możemy wykorzystać gotowe pałeczki nawozowe do storczyków, które wtyka się bezpośrednio do doniczki, aplikatory działające przez około 4 tygodnie, które samoczynnie odżywia rośliny , lub nawozy, które należy rozcieńczyć wodą. Ważne jest, aby stosować specjalnie przygotowane nawozy do storczyków. Zwykłe nawozy do roślin kwitnących będą miały zbyt duże stężenie i spowodują uszkodzenie korzeni i zrzucanie pąków kwiatowych!

Podlewanie storczyków

Ważne jest, aby storczyki nie stały w wodzie. Zalewanie spowoduje gnicie korzeni, żółknięcie liści i zamieranie pąków kwiatowych. Taka roślina będzie nadawać się tylko do wyrzucenia. Prawidłowe podlewanie storczyków polega na zanurzeniu Jak uprawiać storczykidoniczki na około 20 minut w wodzie o temperaturze pokojowej. Przez ten czas podłoże nasiąknie wodą. Zabieg ten stosujemy w okresie wiosenno-letnim mniej więcej raz w tygodniu. Nadmiar wody może zostać wykorzystany do podlania innych roślin w domu czy na balkonie.

Aby uniknąć zalania storczyków, stosuje się specjalne osłonki, posiadające zbiornik gromadzący wodę. Dzięki temu korzenie powietrzne nie gniją, a parująca z dna woda podnosi wilgotność powietrza.

Przesadzanie storczyków

Staramy się nie robić tego zbyt często – wystarczy co 2 lata, na wiosnę. Decydując się na ten zabieg, delikatnie przenosimy roślinę do nowej doniczki, szczególnie uważając aby nie połamać delikatnych korzeni. Po przesadzeniu, przez pierwsze dwa tygodnie, podlewanie roślin lepiej jest zastąpić ich zraszaniem, co ograniczy prawdopodobieństwo gnicia korzeni.

Rozmnażanie storczyków

w uprawie amatorskiej ćmówki rozmnażamy z odrostów tworzących się u nasady rośliny. Czasem młode rośliny, tzw. keiki, powstają też na pędach kwiatostanowych. Możemy je oddzielić od rośliny macierzystej dopiero, kiedy wytworzą one białe korzenie.

SEKRET: Krótkotrwały spadek temperatury w zimie, do ok. 15-16°C, wpływa korzystnie na zawiązywanie się pąków kwiatowych.

Jak uprawiać storczyki

 

PODOBNE ARTYKUŁY

3 Komentarze

  1. […] Dracula simia – Rodzaj epifitycznych storczyków, którego nazwa nawiązuje do kwiatów, które kształtem przypominają smoki. Kwiaty są bardzo charakterystyczny – 3 listki okwiatu zrośnięte przy podstawie. Najlepiej czują się w zwisających koszach, ponieważ mają zwisające kwiaty. Wymagają regularnego podlewania w ciągu całego roku, preferują stanowiska zacienione, z dobrą cyrkulacją powietrza. Rozmnażane przez podział. Więcej o uprawie storczyków TUTAJ. […]

Twój komentarz