Werbena patagońska uprawa, wymagania, stanowisko w ogrodzie

Od kilku lat na rynku ogrodniczym króluje werbena patagońska, która zdobyła serca ogrodników i właścicieli ogrodów. Jej kwiatostany umieszczone na długich, wąskich pędach powoduje, że fantastycznie komponuje się z wysokimi trawami takimi jak miskant chiński czy rozplenica japońska. Pięknie prezentuje się w angielskich ogrodach i łąkach kwiatowych, naturalistycznych kompozycjach, nadając romantycznego wyraz ogrodowi
Werbena patagońska uprawa, wymagania, stanowisko w ogrodzie

werbena patagońska

Werbena patagońska (łac. Verbena bonariensis) osiąga w polskich warunkach około metra wysokości. Na szczycie sztywnych i wyprostowanych pędów osadzone są różowofioletowe kwiatostany stanowiące jej główną dekorację. Kwitnie przez całe lato aż do późnej jesieni zachowując dużą dekoracyjność.

Odmiany werbeny patagońskiej

  • Werbena ‚Little One’ karłowa odmiana dorastająca do 25 cm. charakteryzuje się zwartym pokrojem.
  • Werbena ‚Lollipop’ – dorasta do 60 cm wysokości
werbena patgońska, uprawa werbeny patagońskiej, wymagania werbeny patagońskiej1
Werbena patagońska
Rozmnażanie werbeny patagońskiej

niestety ta werbena nie zawsze daje radę przezimować w naszym klimacie. Z tego powodu jest traktowana jako roślina jednoroczna. Rozmnażamy ją z wysiewu nasion na przełomie lutego i marca do multipalet. Nasiona są bardzo drobne z tego powodu siejemy ją metodą rzutową. Najlepszą temperaturą kiełkowania będzie przedział około 18-20stopni. Łatwiejszym rozwiązaniem będzie kupienie już gotowej rozsady tej werben

Werbena patagońska uprawa, wymagania, stanowisko w ogrodzie

Rozmnażanie werbeny patagońskiej

Choroby i szkodniki werbeny patagońskiej

Ogromną zaletą werbeny patagońskiej, jest mała ilość szkodników i chorób jaka ją atakuje. Z tego powodu rekomendowana jest dla początkujących ogrodników, zaczynających przygodę z ogrodnictwem.

Werbena patagońska uprawa, wymagania, stanowisko w ogrodzie
Choroby i szkodniki werbeny atagonskiej
Stanowisko dla werbeny patagońskiej

Decydując się na sadzenie werbeny patagońskiej, wybierajmy stanowisko słoneczne. Poradzi sobie także w półcieniu. Dużą jej zaletą  poza duża tolerancją na choroby i szkodniki jest odporność na okresowy brak wody co ułatwia nam jej uprawę w skrzyniach i donicach na balkonach i tarasach. Pięknie, będzie się prezentować także w ogrodach wrzosowych, Jako przykład może posłużyć Ogród wrzosowy u Majewskich.

Więcej o Werbenie Patagońskie znajdziecie także na blogu Fajneogrody.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Jeden komentarz

Twój komentarz