Zieleń to Życie 2016 – Relacja

Na 24. Międzynarodową Wystawę „Zieleń to Życie” czekałem z dużym napięciem. Wynikało to z kilku powodów. Pierwszym było 4. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych, którego byłem organizatorem i na którego perfekcyjnym przebiegu bardzo mi zależało. Drugim powodem byli wystawcy. Zjadała mnie ciekawość czy zobaczę coś nowego, czy zostanę zaskoczony, czy uda mi się zaobserwować pewien przeskok technologiczny i inne podejście do odwiedzających wystawę.Zieleń to Życie

Zieleń to Życie 2016 rozpoczyna się od ogrodów pokazowych, które na stałe wpisały się w tradycję wystawy. Nie do końca urzekła mnie tegoroczna propozycja, która łączyła w sobie „nowoczesne wnętrza ogrodowe z klasyczną przestrzenią muzealną”. W opisie wszystko wyglądało fantastyczne – wizualizacje także bardzo dobrze się prezentowały. W rzeczywistości wykonanie pozostawiało wiele do życzenia, sprawiało wrażenie niedbałego.  Miałem wrażenie, że budżet na realizację został okrojony i dobrej jakości materiały zastąpiono tańszymi. Może krytyczne podejście jest związane też z faktem, że nie było w czym wybierać i do czego porównywać? To, co zauważyłem, to fakt, że nie tylko ja mam takie odczucia i głosy rozczarowania pojawiają się na innych blogach. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ogrody pokazowe staną się jak zwykle gwoździem😉 wystawy, jakim były do tej pory i wszyscy będziemy wznosić do nieba OCHY i ACHY.

Zieleń to Życie
foto. Stowarzyszenia PSTNWK

Ale lecimy dalej! Na terenie EXPO można było zobaczyć ponad 300 wystawców m.in. z Polski, Belgii, Chin, Holandii, Danii, Francji a także z Kolumbii, Ekwadoru, Tajlandii czy Ukrainy. Co można znaleźć na wystawie?

Zieleń to Życie 2016 – ROŚLINY

Bogata oferta wystawców, jeżeli chodzi o drzewa, krzewy, byliny, pnącza. Dużą różnorodność odmian i gatunków prezentowała Szkółka Dąbrowscy, która przed rokiem otrzymała główną Nagrodę Blogerów Ogrodniczych. Także i w tym roku pięknie się prezentowali. Jednak moje serce tym razem należało do innego wystawcy – który otrzymał Złoto Blogerów Ogrodniczych! Clematisy – źródło dobrych pnączy pana Szczepana Marczyńskiego, jak co roku budziło duże zainteresowanie – w tym moje.

Zieleń to Życie
Szkółka Dąbrowscy Pierwiosnek Stożkowy – Viala Primula vialii

DSCN2397

DSCN2407

Zieleń to Życie 2016 – Hala z kwiatami ciętymi
Na zdęciu Agnieszka Jakubowska z Ogród mówi
Agnieszka Jakubowska z Ogród mówi

Nie zawiodłem się!

Choć szybko ją przeszedłem, bo śpieszyłem się na spotkanie z innymi blogerami, byłem nią zachwycony! Paleta jak u Duluxa – setki kolorów do wyboru, już nie wspomnę o kształtach…Rozpływam się, myśląc o tej hali!

Ilość odmian róż, celozji grzbiecistej, goździków, które prawdziwym „wejściem smoka” ponownie zaczynają gościć w naszych bukietach, eustomy, gerbery i hit! Róża, która mierzyła ponad 2 metry! Myślę, że zachwyciła wiele osób. Można nawet użyć zwrotu, że była WIELKIM zaskoczeniem. Ktoś, kto dostanie bukiet z takich róż, będzie prawdziwym szczęściarzem. Z hali z kwiatami ciętymi i bukietami udajemy się ponownie do hali z roślinami i maszynami.

 

DSCN2202ì

DSCN2199

DSCN2207

Zieleń to Życie – TECHNOLOGIA – maszyny i urządzenia

wykorzystywane w ogrodnictwie w terenach zieleni publicznej. W tym roku ich oferta na targach była mniejsza – nie wiem, z czego to wynika. Ale jak każdy facet, znalazłem kilka zabawek dla dużych chłopców, którzy lubią porządny sprzęt! Traktory, ciągniku, kosiarki wielkości malucha… Bajka! Z takim sprzętem praca nie jest straszna! I tu też moja mała sugestia do osób planujących zakupy sprzętu. Z doświadczenia wiem, że lepiej zainwestować więcej pieniędzy w dobry sprzęt. Ten tani szybko się psuje i nie spełnia naszych oczekiwań. Czasem stracimy więcej nerwów niż to warte! Kto wie, może za kilka lat w swoim własnym ogrodzie będę jeździć taką właśnie kosiarką 😉

mowing-the-grass-1438159_1920

DSCN2333
DSCN2341

Jak wiecie, to miejsce budziło wyjątkowo silne emocje, zwłaszcza u jednego pana, który wysmarował spreyem na szybie laurkę 😉 i skandował przez megafon, jak bardzo jest przywiązany do tej firmy 😉 To był pikantny i kontrowersyjny punkt tegorocznej wystawy 😉 [
20160903_162244

DSCN2325
DSCN2330
DSCN2336

Zieleń to Życie – WYKŁADY I SEMINARIA

Organizatorzy wystawy kładą mocny nacisk na edukację uczestników i wystawców, za co biję brawo tak głośno, że słychać mnie w pierwszym rzędzie! Podczas trzydniowej wystawy odbywały się seminaria i wykłady. Uczestnicy mieli szanse poszerzyć swoją wiedzę z zakresu „jak udzielać gwarancji na materiał roślinny”, „trendy we florystyce”, „stawy kąpielowe” czy z pozoru proste tematy „jak wyhodować własne odmiany pomidorów”. Wydarzenie, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę, to 4. Spotkanie Blogerów Ogrodniczych.

Zieleń to Życie 2016 – KONKURSY

miskant

Podczas wydarzenia zostały zostały rozstrzygnięte liczne konkursy i wręczone nagrody. Spośród tych, które zasługują na uwagę, chciałbym wymienić konkurs roślin NOWOŚCI 2016. Moim zdecydowanym faworytem – jak chyba większości – był spektakularny Miskant chiński (Miscanthus sinesis) ‘Memory’, dorastający do ponad 2 metrów wysokości. Tym bardziej się cieszę, bo miskant ten pochodzi z zaprzyjaźnionej szkółki, w której gościłem w zeszłym roku. To najlepszy czas, by ją odwiedzić i zobaczyć ich ogród pokazowy. Gratulacje dla Daglezja Ryki!

Obiektywnie rzecz biorąc, mimo że wystawa nie jest duża, prezentuje liczne gatunki roślin. Tylko w tym roku zostało zaprezentowanych 28 nowych odmian roślin – a to nie lada wyczyn!

To, co w moim odczuciu zasługuje na zwrócenie uwagi, a co otrzymało zielony laur wystawy Zieleń to Życie, to gotowe żywopłoty produkowane przez Blumkowsky. Jeżeli jesteście ciekawi, co to znaczy, zapraszam na ich stronę.

DSCN2150

Podsumowując:

Choć Międzynarodowa Wystawa Zieleń to Życie nie jest ogromna, stanowi dla mnie stały punkt w kalendarzu najlepszych imprez ogrodniczych w Polsce! Nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie na niej zabraknąć. Każdemu z Was polecam tę wystawę! Gwarantuję, że każdy znajdzie coś, co spowoduje, że będzie chciał tu wrócić, tak jak ja wracam co roku!

Dziękuję wszystkim, którzy wytrwali do końca tego wpisu i do zobaczenia na wystawie za rok!

Serdecznie zapraszam na relacje moich koleżanek i kolegów po klawiaturze. Zobaczcie, jak jest nas wielu i jak każda osoba widziała targi zupełnie inaczej!

Bożena Piotrowska – zielonabombonierka.pl,  Agnieszka Panhirsz – wolniej.blogspot.comArtur Kurpier – Arcziland.Dziennik Pokładowy OgroduLeszek Ciepielski – Ogrodnikleszek.plJoanna Gałązka – offgrodniczka.blogspot.comKatarzyna Kilińska – pisanekwiatami.wordpress.comMonika Jankowska Olejnik -Ogrodowa obsesjaMagda Góra – Moje ogrody, Andrzej Zawadzki – zimozielonyogrod.blogspot.com, Weronika Targiel – werxwer.pl

PODOBNE ARTYKUŁY

Brak komentarzy

Twój komentarz